D
MANAŽÉRSKA ŠKOLA CONTROLLINGU A RACIONÁLNEHO MANAŽMENTU Titul P.MC · DOMINANTA
Manažérska škola · Riadenie kvality · Elearning 8

Riadenie kvality – Modely excelentnosti a hodnotenia

EFQM model · CAF model · Digitálna zrelosť · EAI model dôveryhodnej umelej inteligencie

📚 10 úloh 📝 Kontrolné preskúšanie (15 otázok) ⏱ cca 120 minút 🎓 doc. Ing. Peter Gallo, CSc.

Elearning 8 – Prístup k študijnému materiálu

Táto študijná jednotka je dostupná po zaplatení študijného poplatku a zadaní prístupového hesla, ktoré obdržíte e-mailom. Kontaktujte: dominanta@dominanta.sk

1
Prihláste sa na štúdium

Vyplňte prihlášku na hlavnej stránke - Voľné štúdium 25 €/mesiac alebo 250 €/rok

2
Uhraďte poplatok

Po úhrade Vám zašleme prístupový kód e-mailom do 24 hodín

3
Zadajte kód

Zadajte kód nižšie - odomkne vám tento aj všetky ostatné moduly (okrem prvého modulu v každom predmete, ten je vždy zdarma)

❌ Nesprávne heslo. Kontaktujte dominanta@dominanta.sk pre prístup.
💡 Chcete pokračovať aj v ďalších predmetoch a moduloch? Aktivujte si Voľné štúdium — 25 €/mesiac alebo 250 €/rok, neobmedzený prístup ku všetkým predmetom programu P.MC. Zvoľte si cestu štúdia priamo na Karte študenta, alebo si prečítajte viac o členstve P.MC+.

Pre viac informácií: dominanta@dominanta.sk · www.dominanta.sk

🚪 Odhlásiť sa

🎯 Cieľ štúdia a prehľad modelov

Cieľ štúdia: Po absolvovaní tohto modulu budete schopní aplikovať štyri kľúčové modely hodnotenia kvality a excelentnosti organizácie: EFQM model (európsky model výnimočnosti, 9 kritérií, max. 1 000 bodov), CAF model (spoločný hodnotiaci rámec pre verejnú správu, 9 kritérií, max. 900 bodov), model Digitálnej zrelosti (KPI meranie digitalizácie na 4 úrovniach: strategickej, nákladovej, personálnej a implementačnej) a EAI model (etické hodnotenie dôveryhodnej umelej inteligencie podľa usmernení EÚ, 7 kritérií). Budete vedieť vykonať samohodnotenie organizácie, interpretovať výsledky a navrhnúť akčný plán zlepšenia.

Prehľad modelov a ich charakteristík

ModelOblasť použitiaPočet kritériíMax. skóreBodovanie
EFQMSúkromný aj verejný sektor9 kritérií (predpoklady + výsledky)1 000 bodovA=100, B=66, C=33, D=0
CAFVerejná správa EÚ9 kritérií, 28 subkritérií900 bodovPDCA (0–100 na krit.)
Digitálna zrelosťVýrobné a technol. org.19 KPI na 4 úrovniachAtrib./pomerné KPIANO/NIE + % plnenia
EAI (Ethics-AI)Organizácie zavádzajúce AI7 kritérií1 103 bodovA=100, B=66, C=33, D=0
🏆
Model EFQM – Európska excelencia European Foundation for Quality Management · 9 kritérií · max. 1 000 bodov
📘 EFQM – Teória

Model EFQM – štruktúra a hodnotenie

Model EFQM (European Foundation for Quality Management) je globálny rámec excelentnosti pre organizácie všetkých typov a odvetví. Pomáha organizáciám merať, kde sa nachádzajú na ceste k excelentnosti, pochopiť silné stránky a slabiny, identifikovať priority zlepšovania a inšpirovať sa príkladmi najlepšej praxe.

Štruktúra modelu EFQM – 9 kritérií

Model má 5 predpokladov (ako organizácia dosahuje výsledky) a 4 výsledky (čo organizácia dosahuje). Maximálne skóre je 1 000 bodov.

KritériumPopisMax. bodov
1. VedenieVedúci pracovníci rozvíjajú poslanie, víziu, hodnoty; správajú sa v súlade s nimi; angažujú sa v zlepšovaní; rešpektujú zainteresované strany100
2. ĽudiaSprávni ľudia na správnych pozíciách; definované kompetencie; motivácia; rozvoj; otvorená komunikácia90
3. Politika a stratégiaStratégia vychádza z potrieb zainteresovaných strán; strategické ciele sú pravidelne preskúmavané; zamestnanci poznajú stratégiu80
4. Partnerstvo a zdrojeSpráva externých partnerov, financií, materiálov, znalostí, technológií; riadenie znalostí a informácií90
5. ProcesyZdokumentované postupy; ciele výkonnosti; využívanie spätnej väzby; dodávanie produktov spĺňajúcich požiadavky zákazníkov140
6. Zamestnanecké výsledkySystematické meranie spokojnosti a lojality zamestnancov; pozitívne trendy; podmienky v zamestnaní90
7. Zákaznícke výsledkyMeranie spokojnosti a lojality zákazníkov; napĺňanie požiadaviek; impulzy na zlepšenie; kvalita produktov/služieb200
8. Výsledky spoločnostiZodpovedné správanie voči spoločnosti; zapojenie vo verejných aktivitách; ochrana životného prostredia60
9. Kľúčové výsledky výkonnostiSystematické merania KPI; sledovanie procesov; benchmarking s konkurenciou; odstraňovanie prekážok150

Bodovacia stupnica EFQM

OdpoveďHodnotenieBody
A – silný súhlasPlne zavedené, preukázateľné výsledky100
B – mierny súhlasVäčšinou zavedené, čiastočné výsledky66
C – mierny nesúhlasZačíname, plánujeme, čiastočné zavedenie33
D – silný nesúhlasNezavedené, žiadna aktivita v tejto oblasti0
PREDPOKLADY (500 bodov) Vedenie (1) Ľudia(2) Politika(3) Partner.(4) Procesy(5) Inováciea učenie sa VÝSLEDKY (500 bodov) Zamestnancivýsledky (6) Zákazníckevýsledky (7) Výsledkyspoločnosti (8) Kľúčovévýsledky (9) Výsledkyzákazníkov(200 bodov)

Obr. 1: Štruktúra modelu EFQM – predpoklady, výsledky a priestor pre inovácie a učenie sa

1

EFQM – Výpočet skóre a interpretácia výsledkov

⏱ 15 min

Teória – Výpočet celkového skóre EFQM

Každé kritérium sa skladá z niekoľkých subkritérií (otázok a–j). Pre každú odpoveď sa priradí hodnota: A=100, B=66, C=33, D=0. Výsledné body kritéria sa vypočítajú ako priemer hodnotených subkritérií × maximálny počet bodov daného kritéria.

Príklad: Kritérium 1 – Vedenie (10 subkritérií, max. 100 bodov): ak 8× odpoveď A a 2× odpoveď B, priemerné % = (8×100 + 2×66)/10 = 93,2 % → body = 93,2.

Pásma excelentnosti EFQM: <400: Začíname / 400–499: Commited to Excellence / 500–699: Recognised for Excellence / 700+: Finalists/Winners.

Prípadová štúdia – výrobný podnik Alpha s.r.o.: Na základe sebahodnotenia EFQM dosiahla spoločnosť nasledujúce výsledky: Vedenie 72/100, Ľudia 60/90, Politika a stratégia 65/80, Partnerstvo a zdroje 70/90, Procesy 95/140, Zamestnanecké výsledky 58/90, Zákaznícke výsledky 148/200, Výsledky spoločnosti 38/60, Kľúčové výsledky výkonnosti 105/150. (a) Vypočítajte celkové skóre a % plnenia pre každé kritérium. (b) Identifikujte 3 najslabšie oblasti. (c) Navrhnite konkrétny akčný plán zlepšenia pre 2 najslabšie kritériá s termínmi a zodpovednosťami.

✅ Vzorové riešenie

KritériumSkóreMax.% plnenia
1. Vedenie7210072,0 %
2. Ľudia609066,7 %
3. Politika a stratégia658081,3 %
4. Partnerstvo a zdroje709077,8 %
5. Procesy9514067,9 %
6. Zamestnanecké výsledky589064,4 %
7. Zákaznícke výsledky14820074,0 %
8. Výsledky spoločnosti386063,3 %
9. Kľúčové výsledky výkonnosti10515070,0 %
CELKOM711100071,1 %

3 najslabšie oblasti: Výsledky spoločnosti (63,3 %), Zamestnanecké výsledky (64,4 %), Ľudia (66,7 %).

Akčný plán:

  • Výsledky spoločnosti (38/60): Vypracovať CSR stratégiu; zapojiť sa do komunitných projektov v regióne; zaviesť environmentálny reporting (CO₂ odtlačok). Zodpovedný: manažér udržateľnosti. Termín: 6 mesiacov.
  • Zamestnanecké výsledky (58/90): Zaviesť ročný prieskum spokojnosti zamestnancov (min. 75 % účasť); nastaviť systém ocenenia a odmien; zapojiť zamestnancov do tvorby cieľov oddelení. Zodpovedný: HR riaditeľ. Termín: 3 mesiace.
2

EFQM – Kritérium Procesy: analýza a zlepšovanie

⏱ 12 min

Teória – Kritérium 5: Procesy (max. 140 bodov)

Kritérium Procesy (K5) hodnotí, ako organizácia navrhuje, riadi a zlepšuje svoje procesy s cieľom zvyšovať hodnotu pre zákazníka. Kľúčové subkritériá zahŕňajú:

  • Zdokumentované postupy pre dôležité procesy (A/B/C/D)
  • Stanovené ciele výkonnosti pre všetky procesy
  • Možnosť zamestnancov ovplyvniť postupy svojej práce
  • Spracovanie dát o výkonnosti procesov na neustále zlepšovanie
  • Využívanie spätnej väzby zákazníkov pri návrhu procesov
  • Dodávanie produktov spĺňajúcich požiadavky zákazníkov
  • Neustále zlepšovanie procesov s cieľom zvýšiť výkonnosť a znížiť náklady

V príklade zo súboru EFQM_test.xlsx dosiahlo kritérium Procesy 106,96/140 bodov, keďže niektoré subkritériá boli hodnotené len B (66 bodov namiesto 100) alebo D (0 bodov).

Situačná úloha – analýza kritéria Procesy: Servisná spoločnosť hodnotila kritérium Procesy podľa EFQM. Výsledky: Zdokumentované postupy: B (66), Ciele výkonnosti: A (100), Zabezpečenie zamestnancov: A (100), Zapojenie zamestnancov: B (66), Spracovanie dát: B (66), Spätná väzba: A (100), Využívanie spätnej väzby zákazníkov: D (0), Dodávanie produktov: A (100), Vzťahy so zákazníkmi: A (100), Neustále zlepšovanie: B (66). (a) Vypočítajte % plnenie kritéria. (b) Popíšte, prečo subkritérium „využívanie spätnej väzby zákazníkov" dostalo D. (c) Navrhnite konkrétne opatrenia na jeho zlepšenie na úroveň B (66 bodov).

✅ Vzorové riešenie

Výpočet: Súčet bodov = 66+100+100+66+66+100+0+100+100+66 = 764; priemerné % = 764/10 = 76,4 %; skóre = 76,4 % × 140 = 106,96 bodov.

Prečo D pre využívanie spätnej väzby zákazníkov: Organizácia vôbec nevyužíva výsledky prieskumov budúcich požiadaviek zákazníkov pri navrhovaní a zlepšovaní procesov. Procesy sú navrhované iba interne, bez systematického zapojenia zákazníckej perspektívy – typická slabina servisných firiem.

Opatrenia pre zlepšenie na B:

  • Zaviesť polročné zákaznícke prieskumy (NPS / CSAT) a výsledky formálne zaradiť do procesu preskúmania procesov
  • Vytvoriť zákaznícke poradné panely (Customer Advisory Board) pre kľúčové segmenty
  • Implementovať systém zberu a triedia zákazníckych podnetov (Voice of Customer) priamo v CRM systéme
  • Prepojiť výstupy zákazníckych prieskumov s ročným preskúmaním procesov (Management Review)
🏛️
Model CAF – Spoločný hodnotiaci rámec Common Assessment Framework · Verejná správa · 9 kritérií · max. 900 bodov
📗 CAF – Teória

Model CAF – štruktúra, hodnotenie a PDCA cyklus

CAF (Common Assessment Framework – Spoločný hodnotiaci rámec) je nástroj komplexného riadenia kvality určený pre organizácie verejnej správy. Bol vyvinutý v rámci EÚ, je bezplatný a vychádza z modelu EFQM. Umožňuje organizáciám samohodnotenie, identifikáciu silných stránok a príležitostí na zlepšenie, benchlearning medzi organizáciami verejnej správy.

4 hlavné ciele modelu CAF

  • Oboznámiť verejný sektor s princípmi TQM a výhodami sebahodnotenia
  • Smerovať organizácie od aktivít Plan–Do k využívaniu celého cyklu PDCA
  • Uľahčiť sebahodnotenie a získanie analýzy organizácie
  • Slúžiť ako prepojenie rôznych nástrojov riadenia kvality
  • Uľahčiť benchmarking medzi predstaviteľmi verejnej správy

Štruktúra – 9 kritérií a 28 subkritérií

BlokKritériumPopisMax. bodov
Predpoklady1. VedenieChovanie vedúcich pri stanovovaní cieľov, motivácii, komunikácii100
2. Stratégia a plánovanieSpôsob uplatňovania poslania a vízie na základe stratégie orientovanej na zainteresované strany100
3. Zamestnanci (Ľudia)Riadenie, rozvoj a využívanie potenciálu zamestnancov100
4. Partnerstvo a zdrojePlánovanie a riadenie partnerstiev, financií, technológií, znalostí100
5. ProcesyDefinovanie, riadenie, zlepšovanie a rozvoj procesov so zameraním na pridanú hodnotu100
Výsledky6. Zákazníci/ObčaniaVýsledky v oblasti spokojnosti zákazníkov/občanov so službami200
7. ZamestnanciVýsledky z hľadiska výkonnosti, kompetencií, motivácie a spokojnosti100
8. SpoločnosťVýsledky v uspokojovaní potrieb verejnosti na miestnej, národnej, medzinárodnej úrovni100
9. Kľúčové výsledky výkonnostiSchopnosť organizácie dosahovať kľúčové merateľné výsledky100

Hodnotenie CAF – PDCA škála

Na rozdiel od EFQM, CAF hodnotí predpoklady podľa PDCA cyklu: Neplánujeme (0) → Plánujeme (25) → Realizujeme (50) → Kontrolujeme a korigujeme (75) → Plne zavedené a pravidelne preskúmavané (100). Výsledky sa hodnotia podľa trendu a dosiahnutia cieľov.

3

CAF – Samohodnotenie mestského úradu

⏱ 14 min

Teória – CAF v praxi: krok po kroku

Postup samohodnotenia CAF zahŕňa: (1) Rozhodnutie vedenia o zavedení CAF; (2) Zostavenie samohodnotiacej skupiny (5–20 pracovníkov z rôznych úrovní); (3) Školenie skupiny; (4) Individuálne hodnotenie každého subkritéria; (5) Skupinové hodnotenie a konsenzus; (6) Vypracovanie správy so silnými stránkami a príležitosťami na zlepšenie; (7) Stanovenie priorít a akčný plán.

CAF je určený ako vstupný bod do TQM – ménej náročný ako EFQM, ale metodologicky kompatibilný. Organizácie môžu neskôr prejsť na EFQM alebo požiadať o externé hodnotenie.

Prípadová štúdia – Mestský úrad Prešov: Samohodnotiaca skupina dospela k nasledujúcim hodnoteniam (škála 0–100 bodov): Vedenie 65, Stratégia a plánovanie 55, Zamestnanci 45, Partnerstvo a zdroje 60, Procesy 70, Zákaznícke výsledky 40, Zamestnanecké výsledky 50, Výsledky spoločnosti 55, Kľúčové výsledky výkonnosti 60. (a) Vypočítajte celkové skóre CAF. (b) Zostavte prehľad silných stránok a príležitostí na zlepšenie. (c) Prioritizujte 3 oblasti a navrhnite akčný plán s SMART cieľmi. (d) Porovnajte dosiahnuté skóre s hodnotením EFQM modelu – v čom je rozdiel?

✅ Vzorové riešenie

Celkové skóre CAF: 65+55+45+60+70+40+50+55+60 = 500/900 bodov (55,6 %)

Silné stránky: Procesy (70) – dobre nastavené postupy; Vedenie (65) – angažované vedenie. Príležitosti na zlepšenie: Zákaznícke výsledky (40) – chýba systematické meranie spokojnosti občanov; Zamestnanci (45) – nízka angažovanosť; Stratégia (55) – stratégia nie je dobre komunikovaná.

Akčný plán (SMART):

  • Zákaznícke výsledky → cieľ 60 bodov do 12 mesiacov: Zaviesť ročné prieskumy spokojnosti občanov (min. 400 respondentov), zverejňovať výsledky na webe, feedback formuláre. Zodpovedný: vedúci oddelenia komunikácie.
  • Zamestnanci → cieľ 60 bodov do 9 mesiacov: Ročné hodnotenie výkonnosti pre 100 % zamestnancov, individuálne rozvojové plány, prieskum angažovanosti (min. 80 % účasť). Zodpovedný: vedúci personálneho oddelenia.
  • Stratégia → cieľ 70 bodov do 6 mesiacov: Aktualizovať strategický plán 2025–2028, prepojiť s KPI pre každé oddelenie, mesačné porady o plnení cieľov. Zodpovedný: prednosta úradu.

Porovnanie CAF vs. EFQM: CAF je určený pre verejnú správu a je bezplatný; EFQM je komerčný model pre všetky sektory. CAF má max. 900 bodov (rovnomerné rozdelenie 100/kritérium okrem zákazníkov 200), EFQM má 1 000 bodov s váženým rozdelením. CAF používa PDCA hodnotiacu škálu, EFQM stupnicu A-B-C-D. Oba modely sú metodologicky kompatibilné a organizácia môže využiť oba.

4

CAF vs. EFQM – porovnanie a voľba modelu

⏱ 10 min

Teória – Benchlearning a externé hodnotenie CAF

Benchlearning (benchmarking + learning) je proces vzájomného učenia sa medzi organizáciami verejnej správy na základe výsledkov samohodnotenia CAF. Organizácie zdieľajú dobré praxe a porovnávajú výsledky cez európsku databázu CAF.

Organizácia, ktorá úspešne zaviedla CAF, môže získať externé hodnotenie a titul „Effective CAF User" na základe splnenia 5 podmienok: (1) zverejnenie záväzku, (2) sebahodnotenie, (3) akčný plán, (4) zverejnenie výsledkov, (5) rozvoj kultúry zdieľania.

Úloha – výber a argumentácia modelu: Ste poradca pre riadenie kvality. Dva klienti: (A) Obec s 5 000 obyvateľmi, prvýkrát uvažuje o hodnotení kvality, žiadny skúsený manažér kvality, obmedzený rozpočet. (B) Krajský úrad s 300 zamestnancami, 5-ročná skúsenosť s ISO 9001, chce sa zapojiť do európskej siete excelentnosti. Pre každého klienta odporúčte vhodný model (CAF alebo EFQM), zdôvodnite výber, popíšte postup implementácie a predpokladané prínosy. Popíšte aj, v čom sa líšia kritériá Zákazníci/Občania v CAF od kritéria Zákaznícke výsledky v EFQM.

✅ Vzorové riešenie

Klient A – Obec: Odporúčam CAF. Dôvody: bezplatný, jednoduchší na zavedenie bez externej pomoci, špeciálne navrhnutý pre verejnú správu, existuje bezplatná metodická podpora z EIPA. Postup: 2-dňové školenie samohodnotiacej skupiny (8–12 zamestnancov), individuálne hodnotenie, skupinový konsenzus, akčný plán – celkovo cca 3 mesiace. Prínosy: identifikácia silných stránok, prioritizácia zlepšení, zapojenie zamestnancov.

Klient B – Krajský úrad: Odporúčam EFQM (alebo CAF ako vstupný krok → EFQM). Dôvody: 5-ročná ISO skúsenosť uľahčí zavedenie; EFQM umožňuje európske porovnanie a externé ocenenie (Recognised for Excellence); vyšší kredit u zainteresovaných strán. Postup: workshop s poradenskou firmou (certifikovaný EFQM posudzovateľ), 6-mesačné samohodnotenie, podanie žiadosti o externé hodnotenie. Prínosy: medzinárodné porovnanie, motivácia zamestnancov, zvýšenie dôvery verejnosti.

Zákazníci v CAF vs. EFQM: V CAF (kritérium 6 – Zákazníci/Občania, 200 bodov) sa hodnotí, ako organizácia meria spokojnosť občanov ako príjemcov verejných služieb – dôraz na vnímanie a participáciu. V EFQM (kritérium 7 – Zákaznícke výsledky, 200 bodov) sa hodnotí spokojnosť a lojalita zákazníkov v komerčnom kontexte. CAF používa termín „občan" ako hlavný pojem, EFQM „zákazník" – rozdiel odrážajúci odlišný charakter verejného vs. súkromného sektora.

🔢
Model Digitálnej zrelosti Industry 4.0 · 4 úrovne riadenia · 19 KPI ukazovateľov
📙 Digitálna zrelosť – Teória

Model Digitálnej zrelosti – štruktúra a KPI

Model Digitálnej zrelosti je nástroj na meranie pripravenosti organizácie na digitálnu transformáciu v kontexte Industry 4.0. Hodnotí implementáciu digitálnych technológií prostredníctvom 19 kľúčových ukazovateľov výkonnosti (KPI) na 4 hierarchických úrovniach riadenia. Každý KPI je buď atributívny (hodnotenie ANO/NIE = 100 %/0 %) alebo pomerový (percentuálne plnenie).

Štyri úrovne modelu Digitálnej zrelosti

ÚroveňKPIPopisTyp merania
I. StrategickáKPI I.IExistencia digitálnej stratégieAtributívny (ANO/NIE)
KPI I.IIMiera naplnenia konceptu Industry 4.0Pomerový (%)
KPI I.IIIInvestičný odhad nákladov digitalizácieAtributívny (ANO/NIE)
KPI I.IVInvestície zahrnuté v ročnom finančnom pláne (AOP)Atributívny (ANO/NIE)
KPI I.VPlnenie milníkov implementácie (SMART)Pomerový (%)
II. NákladováKPI II.IPortfolio technických možností danej technológieAtributívny (ANO/NIE)
KPI II.IISelekcia portfolia – výber optimálnej variantyAtributívny (ANO/NIE)
KPI II.IIITvorba projektovej dokumentácieAtributívny (ANO/NIE)
KPI II.IVInvestičný plánAtributívny (ANO/NIE)
KPI II.VNávratnosť investície v prvom roku prevádzky (ROI)Pomerový (%)
KPI II.VIFinančný plán implementácieAtributívny (ANO/NIE)
III. PersonálnaKPI III.IDefinícia profilu digitálne zrelého pracovníkaAtributívny (ANO/NIE)
KPI III.IIStav personálu vs. požiadavky (% obsadenosti)Pomerový (%)
KPI III.IIIKvalifikačná úroveň personáluPomerový (%)
IV. ImplementačnáKPI IV.ISpolupráca s dodávateľom technológiePomerový (%)
KPI IV.IIOdchýlka nákupnej ceny od plánovanejPomerový (%)
KPI IV.IIIStav inštalácie technológiePomerový (%)
KPI IV.IVAkčný plán testovacej fázyPomerový (%)
KPI IV.VSpustenie ostrej prevádzky (Go-Live)Atributívny (ANO/NIE)

Vzťah k Industry 4.0 a BSC

Model digitálnej zrelosti je kompatibilný s konceptom Industry 4.0 (9 pilierov: Big Data, Autonómne roboty, Simulácia, Horizontálna/vertikálna integrácia, IoT, Kybernetická bezpečnosť, Cloud, Aditívna výroba, Rozšírená realita). Milníky implementácie môžu byť sledované prostredníctvom Balanced Scorecard (BSC) v každom kroku procesu.

5

Digitálna zrelosť – hodnotenie strategickej úrovne

⏱ 14 min

Teória – I. Strategická úroveň a definícia záměru

Strategická úroveň digitálnej zrelosti je základným kameňom celého modelu. Bez jasne definovaného záměru (I.I. – existencia digitálnej stratégie) nemôžu nadväzujúce procesy produkovať konzistentné výstupy. Kľúčový proces tejto úrovne: I.I. Definícia záměru – ujasnenie vízie budúceho stavu technológie v kontexte celkovej organizačnej stratégie. Hodnotí sa atributívne ANO (100 %) alebo NIE (0 %).

KPI I.II – Miera naplnenia I4.0: pomerový ukazovateľ vyjadrujúci počet naplnených pilierov konceptu I4.0 z celkových 9 pilierov. Nástroj: maticové vyjadenie súvislostí (SALKIN matrix).

KPI I.V – Milníky implementácie musia spĺňať pravidlo SMART. Vhodný nástroj: BSC pre dlhodobé projekty, akčný plán pre kratšie projekty.

Prípadová štúdia – Výrobný podnik STROJEX a.s.: Podnik plánuje implementáciu automatizovaného skladového systému (AGV roboty). Hodnotenie strategickej úrovne: KPI I.I: NIE (digitálna stratégia neexistuje), KPI I.II: 3 z 9 pilierov I4.0 (33,3 %), KPI I.III: NIE (investičný odhad nie je spracovaný), KPI I.IV: NIE (investícia nie je v AOP), KPI I.V: 0 % (milníky neboli stanovené). (a) Vypočítajte celkovú % zrelosť strategickej úrovne. (b) Identifikujte kritické chýbajúce kroky a ich dôsledky. (c) Navrhnite postup, ktorý by za 6 mesiacov posunul podnik na minimálne 60 % strategickej zrelosti. (d) Vysvetlite, prečo je atributívny KPI I.I rozhodujúci pre ostatné KPI.

✅ Vzorové riešenie

Výpočet zrelosti strategickej úrovne:

  • KPI I.I: 0 % (NIE), KPI I.II: 33,3 %, KPI I.III: 0 %, KPI I.IV: 0 %, KPI I.V: 0 %
  • Priemerná zrelosť = (0 + 33,3 + 0 + 0 + 0) / 5 = 6,7 % – kriticky nízka úroveň

Kritické chýbajúce kroky a dôsledky: Absencia digitálnej stratégie (I.I = NIE) znamená, že investičný odhad, AOP zápis ani milníky nemôžu byť zmysluplne spracované – všetky nadväzujúce KPI sú blokované. Bez stratégie hrozí nekoherentná implementácia, plytvanie zdrojmi a konflikty s celkovou firemnou stratégiou.

Postup na dosiahnutie 60 % za 6 mesiacov:

  • Mesiace 1–2: Vypracovanie digitálnej stratégie pre AGV implementáciu (konzultácia s IT, výrobou, financiami) → KPI I.I = ANO (100 %)
  • Mesiac 2–3: SALKIN matica – mapovanie AGV na piliere I4.0 (cieľ: min. 5 pilierov = 55,6 %) → KPI I.II = ~55 %
  • Mesiac 3–4: Investičný odhad s technológmi a finančnou službou → KPI I.III = ANO (100 %)
  • Mesiac 4–5: Zaradenie investície do AOP na nasledujúci rok → KPI I.IV = ANO (100 %)
  • Mesiac 5–6: Definícia SMART milníkov (min. 6 milníkov s termínmi) → KPI I.V = 50 %
  • Výsledná zrelosť: (100+55+100+100+50)/5 = 81 %

Prečo je KPI I.I rozhodujúci: Jedná sa o atributívny (ANO/NIE) ukazovateľ, ktorý predstavuje podmienku existencie celého rámca. Bez záväzku k digitálnej stratégii chýba smerovanie, rozpočtový rámec a zodpovednosť – nadväzujúce KPI (II–IV) nemajú „kotvu" a generujú nekonzistentné, ťažko merateľné výstupy.

6

Digitálna zrelosť – implementačná úroveň a Go-Live

⏱ 12 min

Teória – IV. Implementačná úroveň

Implementačná úroveň hodnotí priebeh samotnej inštalácie a spustenia digitálnej technológie. Kľúčové KPI:

  • KPI IV.I – Spolupráca s dodávateľom: % plnenia spoločných míľnikov s dodávateľom technológie
  • KPI IV.II – Odchýlka nákupnej ceny: % odchýlky od plánovanej ceny (cieľ: 0 % odchýlky; kladná odchýlka = predraženie)
  • KPI IV.III – Stav inštalácie: % fyzicky nainštalovaných komponentov z celkového plánovaného rozsahu
  • KPI IV.IV – Akčný plán testovacej fázy: % splnených testovacích scenárov
  • KPI IV.V – Spustenie ostrej prevádzky: ANO = úspešné Go-Live, NIE = implementácia stále prebieha

Kritická cesta implementácie: I. Strategická → II. Nákladová → III. Personálna → IV. Implementačná. Každá úroveň je predpokladom pre ďalšiu.

Situačná úloha – hodnotenie implementácie AGV systému: Podnik STROJEX a.s. je v 8. mesiaci implementácie AGV systému. Výsledky IV. úrovne: KPI IV.I: 85 % (spolupráca s dodávateľom), KPI IV.II: +12 % odchýlka ceny (predraženie), KPI IV.III: 70 % inštalácie dokončenej, KPI IV.IV: 60 % testov splnených, KPI IV.V: NIE (Go-Live nenastalo). (a) Vypočítajte celkovú % zrelosť implementačnej úrovne. (b) Identifikujte hlavný problém a jeho príčinu. (c) Navrhnite krízový plán na dokončenie implementácie. (d) Ako by ste informovali vedenie (Management Report) o stave projektu?

✅ Vzorové riešenie

Výpočet zrelosti IV. úrovne: KPI IV.I = 85 %, KPI IV.II = 0 % (odchýlka +12 % = neplnenie), KPI IV.III = 70 %, KPI IV.IV = 60 %, KPI IV.V = 0 %; Priemer = (85+0+70+60+0)/5 = 43 % – neuspokojivá zrelosť.

Hlavný problém: Dvojitá kríza – cenová odchýlka (+12 % = predraženie) signalizuje slabý procurement a nedostatočne spracovaný investičný odhad (KPI II.III zlyhalo). Nízke % testov (60 %) a nedokončená inštalácia (70 %) vedú k oneskorenému Go-Live.

Krízový plán (4 kroky):

  • Okamžité: Stretnutie s dodávateľom → zmrazenie ďalšieho predražovania, renegociácia ceny alebo request for credit
  • Do 2 týždňov: Audit dôvodov odchýlky ceny, aktualizácia finančného plánu, informovanie vedenia o dopad na ROI
  • Do 1 mesiaca: Sprint inštalácie (z 70 % na 100 %), paralelné testovanie (z 60 % na 90 % testov)
  • Go-Live: Pilot na jednej zmene, monitoring 2 týždne, plný Go-Live po potvrdení stability

Management Report (skrátene): „Projekt AGV – Stav k [dátum]: Inštalácia 70 % / Testy 60 % / Plánovaný Go-Live: revidovaný na [+6 týždňov]. Kritické riziko: cenová odchýlka +12 % → eskalácia na CFO. Opatrenia: renegociácia, sprint inštalácie, aktualizácia ROI modelu."

🤖
Model EAI – Etická umelá inteligencia Ethics-AI · Etické usmernenia EÚ 2019 · 7 kritérií · max. 1 103 bodov
📕 EAI – Teória

Model EAI – Dôveryhodná umelá inteligencia

Model EAI (Ethics-AI) je nástroj samohodnotenia organizácií, ktoré vyvíjajú alebo zavádzajú systémy umelej inteligencie. Vychádza z dokumentu „Etické usmernenia pre dôveryhodnú umelú inteligenciu" (Expertná skupina na vysokej úrovni pre AI, Európska komisia, 2019). Dôveryhodná AI musí byť zákonná, etická a robustná.

7 kritérií modelu EAI

KritériumSuboblastiMax. bodov% z celku
1. Ľudský faktor a dohľadZákladné práva, Ľudský faktor, Ľudský dohľad666,0 %
2. Technická bezpečnosťOdolnosť voči útokom, Záložný plán, Presnosť, Spoľahlivosť27224,7 %
3. Správa súkromia a údajovOchrana osobných údajov, Kvalita údajov, Prístup k údajom686,2 %
4. TransparentnosťVysledovateľnosť, Vysvetliteľnosť, Komunikácia32529,5 %
5. Rozmanitosť a spravodlivosťZabránenie zaujatosti, Prístupnosť, Účasť stakeholderov29326,6 %
6. Spoločenský a envir. blahobytUdržateľnosť AI, Sociálny vplyv, Spoločnosť a demokracia211,9 %
7. ZodpovednosťKontrolovateľnosť, Minimalizácia negatívnych vplyvov, Náprava585,3 %
CELKOM1 103100 %

Čo hodnotíme v praxi?

Model EAI je dotazníkový nástroj – na každú otázku organizácia odpovedá A (silný súhlas = 100 bodov), B (mierny súhlas = 66 bodov), C (mierny nesúhlas = 33 bodov) alebo D (silný nesúhlas = 0 bodov). Kumulatívne skóre vyjadruje celkovú etickú vyspelosť AI systému organizácie.

7

EAI – Kritérium Transparentnosť a Vysvetliteľnosť AI

⏱ 12 min

Teória – Kritérium 4: Transparentnosť (max. 325 bodov)

Transparentnosť je najváženejšie kritérium modelu EAI (29,5 % z celku). Zahŕňa tri suboblasti:

  • Vysledovateľnosť (100 bodov): Schopnosť zdokumentovať metódy návrhu, vývoja, testovania a validácie AI systému. Pre AI na báze pravidiel: dokumentácia programovacích metód. Pre ML systémy: dokumentácia tréningových dát, metód výberu a výsledkov.
  • Vysvetliteľnosť (81 bodov): Rozhodnutia AI musia byť zrozumiteľné pre všetkých používateľov. Organizácia má použiť najjednoduchší interpretovateľný model pre danú aplikáciu.
  • Komunikácia (144 bodov): Používatelia musia byť informovaní, že komunikujú s AI, nie s človekom. Musia existovať mechanizmy spätnej väzby a komunikácia o obmedzeniach a rizikách systému.

Prípadová štúdia – AI chatbot banky: Slovenská banka zaviedla AI chatbot pre zákaznícku podporu, ktorý denne obsluhuje 2 000 dopytov. Situácia: (a) Chatbot neoznámuje klientom, že ide o AI systém. (b) Banka nevie vysvetliť, prečo chatbot odmietol úverový doplatok klientovi. (c) Nie sú zdokumentované tréningové dáta. (d) Neexistuje mechanizmus spätnej väzby od klientov. Ohodnoťte každý bod podľa EAI škály (A/B/C/D), vypočítajte orientačné skóre transparentnosti, popíšte riziká a navrhnite konkrétne opatrenia na dosiahnutie plnej transparentnosti (A pre všetky suboblasti).

✅ Vzorové riešenie

SuboblasťSituáciaHodnotenieBody
Komunikácia – AI identifikáciaChatbot neoznámuje, že je AID – silný nesúhlas0
VysvetliteľnosťBanka nevie vysvetliť odmietnutie úveruD – silný nesúhlas0
VysledovateľnosťChýba dokumentácia tréningových dátD – silný nesúhlas0
Komunikácia – spätná väzbaNeexistuje mechanizmus spätnej väzbyD – silný nesúhlas0

Skóre transparentnosti: 0/325 bodov (0 %) – kriticky nízka úroveň.

Riziká: Porušenie nariadenia EÚ o AI (AI Act 2024) – chatbot v oblasti finančného poradenstva je Vysokorizikový AI systém s požiadavkou na explainability. Porušenie GDPR (nedostatočná dokumentácia). Reputačné riziko – klienti nevedia, že komunikujú s AI. Regulačné riziko – pokuta NBS/EBA.

Opatrenia na dosiahnutie úrovne A:

  • Komunikácia: Pridať jasné upozornenie „Komunikujete s AI asistentom banky" na začiatok každej konverzácie; implementovať tlačidlo „Chcem hovoriť s človekom"
  • Vysvetliteľnosť: Implementovať Explainable AI (XAI) metódy (LIME, SHAP) – klientovi poskytnúť zrozumiteľné zdôvodnenie každého rozhodnutia; povinné pre odmietnutia úveru podľa CRD V
  • Vysledovateľnosť: Zdokumentovať tréningové dáta, metódy, testovacie scenáre; zaviesť Model Card (štandardizovaná dokumentácia AI modelu)
  • Spätná väzba: Na koniec každej konverzácie pridať hodnotenie 1–5 hviezd + textové pole; mesačná analýza, zahrnutie do iterácie modelu
8

EAI – Ľudský faktor, dohľad a základné práva

⏱ 10 min

Teória – Kritérium 1: Ľudský faktor a dohľad (max. 66 bodov)

Kritérium 1 je fundamentálnym pilierom dôveryhodnej AI. Zahŕňa:

  • Základné práva (36 bodov): Posúdenie vplyvu AI na základné práva; dokumentácia kompromisov; informovanie používateľov o algoritmickom rozhodovaní
  • Ľudský faktor (9 bodov): Rozdelenie úloh medzi AI a ľudí; posilnenie (nie nahradenie) ľudských schopností; prevencia nadmernej závislosti od AI
  • Ľudský dohľad (21 bodov): Určenie vhodnej úrovne kontroly; zavedenie mechanizmov ľudského zásahu; tlačidlo „stop" pre núdzové zastavenie

V hodnotenom príklade (EAI_test.xlsx) dosiahlo kritérium 1 skóre 57,99/66 bodov (87,9 %). Slabina: KPI I.1 (Posúdenie vplyvu na základné práva) dostal D = 0 bodov a KPI I.10 (Úroveň ľudskej kontroly) dostal C = 33 bodov.

Popis problému a riešenie – AI systém v HR: Výrobný podnik zavádza AI systém na hodnotenie a výber zamestnancov (screening životopisov, hodnotenie pohovorov). Vedenie si nie je vedomé, že takýto systém môže mať vplyv na základné práva (právo na prácu, zákaz diskriminácie). Systém pracuje plne automaticky bez ľudského dohľadu. (a) Popíšte potenciálne riziká pre základné práva. (b) Navrhnite model ľudského dohľadu (Human-in-the-Loop). (c) Uveďte, aký typ „stop" mechanizmu je v tomto prípade vhodný. (d) Hodnoťte situáciu podľa EAI modelu – aké otázky z kritéria 1 by organizácia zodpovedala D a aké A?

✅ Vzorové riešenie

Riziká pre základné práva: Algoritmická diskriminácia (vek, pohlavie, národnosť – ak sú tieto znaky implicitne v dátach); porušenie práva na vysvetlenie rozhodnutia (GDPR čl. 22 – automatizované rozhodovanie s právnym dopadom vyžaduje vysvetlenie); nerešpektovanie práva na prácu; riziko zaujatosti trénovanej na historicky skreslených dátach.

Model Human-in-the-Loop:

  • AI vykoná predselekciu (zníženie 500 životopisov na 50 kandidátov) → Ľudský HR manažér overí výber a môže zaradiť ďalších kandidátov
  • AI analyzuje videointerview → Výstup je odporúčanie, nie rozhodnutie; konečné rozhodnutie robí ľudský posudzovateľ
  • Každé odmietnutie musí byť zdôvodnené a archivované pre prípad sťažnosti

Stop mechanizmus: „Pozastavenie procesu" – ak AI vykazuje neobvykle nízky výber z určitej demografickej skupiny (trigger: <10 % výberu z skupiny, ktorá tvorí >20 % populácie), systém automaticky eskaluje prípad na HR manažéra pred pokračovaním.

EAI hodnotenie – Kritérium 1: D (0 bodov): Posúdenie vplyvu na základné práva (nerobili); Úroveň ľudskej kontroly (žiadna). A (100 bodov): Rozhodnutia systému ovplyvňujú ľudí (áno, identifikované); Chatbot informuje o AI (neaplikovateľné); Bezpečnostné opatrenia (plánujeme zaviesť). Celkový obraz: ~40–50 % plnenie K1 v aktuálnom stave.

9

Integrácia modelov – EFQM, CAF, Dig. zrelosť a EAI v jednej organizácii

⏱ 14 min

Teória – Komplementárnosť modelov kvality

Moderné organizácie nevoľby medzi modelmi hodnotenia – využívajú ich komplementárne. Každý model pokrýva inú dimenziu organizačnej excelentnosti:

DimenzieEFQMCAFDig. zrelosťEAI
Celková výkonnosť✅ Primárny✅ Primárny (ver.spr.)ČiastočneNie
Vedenie a stratégia✅ K1, K3✅ K1, K2KPI I (stratégia)K1 (dohľad)
Zákazníci/Občania✅ K7 (200 bodov)✅ K6 (200 bodov)NieK4, K5
Technológie a digitalizáciaK4 (zdroje)K4 (zdroje)✅ PrimárnyČiastočne
Etika AINieNieNie✅ Primárny
Finančné výsledky✅ K9✅ K9KPI II (náklady)Nie

Komplexná úloha – Krajský úrad Košice: Krajský úrad plánuje komplexné hodnotenie kvality organizácie za rok 2025. Disponuje: CAF skóre 560/900 bodov, výsledkami prieskumu EFQM (vypočítané skóre 620/1000), hodnotením digitálnej zrelosti s priemernými KPI na 55 % úrovni a pilotným zavedením AI systému na spracovanie agendy. (a) Zostavte integrovanú dashboard-správu o stave organizácie s využitím všetkých 4 modelov. (b) Identifikujte prieniky – kde modely hodnotia rovnakú dimenziu inak. (c) Navrhnite poradie priorít na nasledujúci rok (čo riešiť ako prvé). (d) Ako by ste prezentovali výsledky primátorovi – čo zdôrazniť?

✅ Vzorové riešenie

Integrovaná dashboard-správa:

ModelSkóre% plnenieHodnotenieHlavná slabina
CAF560/90062,2 %RecognizedZákaznícke výsledky
EFQM620/100062,0 %Recognised for ExcellenceVýsledky spoločnosti
Digitálna zrelosť55 %55,0 %Stredná zrelosťImplementačná úroveň
EAIPilot – nehodnotené–Počiatočná fázaTransparentnosť AI

Prieniky (kde modely hodnotia rovnakú dimenziu): CAF K6 (Zákazníci/Občania 200 bodov) a EFQM K7 (Zákaznícke výsledky 200 bodov) hodnotia rovnakú dimenziu – ak CAF ukazuje nízke skóre, EFQM pravdepodobne tiež. Digitálna zrelosť KPI III (personálna zrelosť) koreluje s CAF K3 (Zamestnanci) a EFQM K2 (Ľudia).

Poradie priorít na nasledujúci rok:

  • P1: Zákaznícke/Občianske výsledky (spoločná slabina CAF aj EFQM) – prieskumy spokojnosti občanov, feedback systém
  • P2: Dokončenie digitálnej transformácie – implementačná úroveň, Go-Live systémov
  • P3: EAI hodnotenie AI pilotu – transparentnosť, ľudský dohľad, GDPR súlad
  • P4: Výsledky spoločnosti v EFQM – CSR stratégia, enviro-reporting

Prezentácia primátorovi: „Organizácia dosahuje ~62 % celkovej excelentnosti podľa európskych štandardov (CAF + EFQM), čo zodpovedá medzinárodne uznanému pásmu Recognised for Excellence. Kľúčová príležitosť: zvýšiť spokojnosť občanov so službami úradu – to je zároveň najviditeľnejší výsledok pre verejnosť. Digitalizácia je v procese – v roku 2026 plánujeme Go-Live kľúčových systémov. AI pilot bude hodnotený podľa európskych etických štandardov."

10

EAI – Rozmanitosť, nediskriminácia a zodpovednosť AI systémov

⏱ 12 min

Teória – Kritériá 5 a 7: Spravodlivosť a Zodpovednosť

Kritérium 5 – Rozmanitosť a spravodlivosť (293 bodov): Najrozsiahlejšia oblasť spolu s transparentnosťou. Organizácia musí: zabrániť algoritmickej zaujatosti (bias) v dátach aj návrhu; testovať AI na rôznych populáciách; zabezpečiť prístupnosť pre osoby so zdravotným postihnutím; zapojiť zainteresované strany. Kľúčový pojem: algoritmická zaujatosť – systematická chyba AI vyplývajúca zo skreslených tréningových dát alebo problematického dizajnu algoritmu.

Kritérium 7 – Zodpovednosť (58 bodov): Zahŕňa kontrolovateľnosť AI systémov, minimalizáciu negatívnych vplyvov, dokumentáciu kompromisov a schopnosť nápravy. V hodnotenom príklade (EAI_test) dosiahlo kritérium 7 skóre 51/58 bodov (87,9 %), pričom slabina bola v „Posúdení vplyvu a oznamovaní" (D = 0 bodov za absenciou formálneho hodnotenia vplyvu).

Komplexná prípadová štúdia – AI systém pre prideľovanie sociálnych dávok: Obec zaviedla AI systém, ktorý automaticky hodnotí žiadosti o sociálne dávky. Systém bol trénovaný na historických dátach z rokov 2015–2022. Audit ukázal: (1) Žiadatelia z určitej časti obce dostávajú dávky s 30 % nižšou pravdepodobnosťou bez zjavného dôvodu. (2) Žiadatelia s postihnutím nemajú prístup k alternatívnemu procesu podania žiadosti. (3) Neexistuje mechanizmus sťažností na rozhodnutia AI. (4) Organizácia nevie, prečo AI odmietla konkrétnu žiadosť. Ohodnoťte situáciu podľa EAI kritérií 5 a 7 (A/B/C/D pre každý bod), identifikujte porušenia európskeho AI Actu a navrhnite komplexný akčný plán nápravy s termínmi.

✅ Vzorové riešenie

ProblémEAI KritériumHodnotenieBody
30% diskriminácia časti obceK5 – Zabránenie zaujatostiD – vôbec nezavedené opatrenia0
Nedostupnosť pre postihnutýchK5 – Prístupnosť pre všetkýchD – chýba alternatíva0
Neexistencia mechanizmu sťažnostíK7 – Schopnosť nápravyD – žiadny systém nápravy0
Nevysvetliteľné odmietnutiaK4 – VysvetliteľnosťD – black box model0

Porušenia AI Act (EÚ 2024): Systém prideľovania sociálnych dávok je klasifikovaný ako Vysokorizikový AI systém (Annex III – Sociálne dávky). Povinnosti: povinný audit pred nasadením, explainability, ľudský dohľad, registrácia v EU AI databáze, transparentnosť voči používateľom. Aktuálny stav = viacnásobné porušenie.

Akčný plán nápravy:

  • Okamžite (0–2 týždne): Pozastaviť plne automatizované rozhodovanie; všetky žiadosti manuálne preskúmať; informovať žiadateľov o náprave
  • 1 mesiac: Audit tréningových dát (2015–2022) na identifikáciu zdrojov zaujatosti; XAI analýza (SHAP) pre každé odmietnuté rozhodnutie; zavedenie mechanizmu sťažností (email + formulár)
  • 3 mesiace: Re-tréning modelu s vyváženými dátami; alternatívny papierový proces pre ľudí bez digitálneho prístupu; školenie zodpovedných pracovníkov (Human-in-the-Loop)
  • 6 mesiacov: Registrácia systému v EU AI databáze; externý audit dôveryhodnosti AI; implementácia pravidelného monitoringu zaujatosti (mesačne)
  • Zodpovedný: DPO (Data Protection Officer) + nový AI Officer (požiadavka AI Actu)

📋 Kontrolné preskúšanie – Elearning 8

Odpovedajte na všetkých 15 otázok (5× Pravda/Nepravda, 5× Doplňovanie, 5× Násobný výber) a stlačte „Vyhodnotiť výsledky". Otázky pokrývajú modely EFQM, CAF, Digitálna zrelosť a EAI.

Časť A – Pravda / Nepravda (5 otázok)

1 Model EFQM má maximálne skóre 1 000 bodov a zákaznícke výsledky sú ohodnotené 200 bodmi – ide o kritérium s najvyšším váhou v modeli.

2 Model CAF (Common Assessment Framework) je určený výhradne pre organizácie verejnej správy a jeho hodnotenie vychádza z PDCA cyklu.

3 KPI I.I (Existencia digitálnej stratégie) v modeli Digitálnej zrelosti je pomerový ukazovateľ vyjadrený v percentách.

4 Transparentnosť je v modeli EAI (Ethics-AI) najváženejším kritériom s hodnotou 325 bodov z celkových 1 103 bodov.

5 Organizácia s výsledkom CAF 350/900 bodov spĺňa podmienky na získanie titulu „Effective CAF User" od Európskeho inštitútu pre verejnú správu.

Časť B – Doplňovanie (5 otázok)

1 Bodovacia stupnica modelu EFQM používa štyri úrovne označené písmenami, kde odpoveď A zodpovedá hodnoteniu ________________ bodov.

2 Kritérium č. 7 modelu EFQM – Zákaznícke výsledky – má váhu ________________ bodov z maximálnych 1 000.

3 Skratka KPI I.V v modeli Digitálnej zrelosti označuje ________________ implementácie.

4 V modeli EAI je kritérium zaoberajúce sa ochranou osobných údajov, integritou dát a prístupom k dátam pomenované: ________________.

5 Metodika hodnotenia v modeli EFQM, ktorá hodnotí Výsledky, Prístupy, Zavádzanie a Hodnotenie/Zdokonaľovanie, sa nazýva ________________.

Časť C – Násobný výber (5 otázok)

1 Koľko kritérií má model EFQM a ako sa delia?

2 Čo hodnotí KPI IV.II v modeli Digitálnej zrelosti?

3 Ktoré kritérium modelu EAI (Ethics-AI) má najväčší podiel na celkovom hodnotení (najviac bodov)?

4 Organizácia verejnej správy chce po prvý raz implementovať model kvality, má obmedzený rozpočet a žiadnych skúsených manažérov kvality. Ktorý model je najvhodnejší?

5 Systém AI, ktorý automaticky rozhoduje o prideľovaní sociálnych dávok, je podľa európskeho AI Act zaradený do kategórie:

0/15správne
A
100 %

Výsledok hodnotenia

Prehľad odpovedí kontrolného preskúšania:

Komentár k písomným úlohám (1–10):