🎯 Ciele a výstupy z učenia
Cieľom tejto študijnej jednotky je pochopiť operačný manažment a riadenie výroby – od strategickej úrovne cez výrobné stratégie až po operatívne plánovanie, riadenie výrobného procesu a evidenciu.
Po preštudovaní tejto jednotky budete vedieť:
- Charakterizovať produkčné procesy a ich hierarchiu riadenia
- Vymedziť stratégiu podniku a výrobné stratégie vrátane stratégie nízkych nákladov a diferenciácie
- Pochopiť bod rozdelenia (decoupling point) a jeho vplyv na tok materiálu
- Opísať zásady operatívneho plánovania a väzby medzi plánom odbytu a plánom výroby
- Poznať metódy hodnotenia variantov umiestnenia výroby
- Porozumieť operatívnej evidencii a zmenovému/odchýlkovému riadeniu
Kľúčové slová
produkčný proces · výrobná stratégia · operatívne riadenie · bod rozdelenia · operatívne plánovanie · umiestnenie výroby · BSC · Just-in-time
📖 Prehľad teórie – Operačný manažment a riadenie výroby
Čo je operačný manažment?
Operačný manažment (prevádzkový manažment) je oblasť riadenia, ktorá sa zaoberá plánovaním, organizovaním, koordinovaním a kontrolou všetkých činností súvisiacich s výrobou tovarov alebo poskytovaním služieb. Jeho cieľom je maximálna efektivita využívania zdrojov pri súčasnom uspokojovaní potrieb zákazníkov.
Hierarchia riadenia výrobných procesov
Riadenie výrobných procesov sa uskutočňuje na troch úrovniach:
Štyri funkcie operatívneho riadenia
| Funkcia | Popis | Výstup |
|---|---|---|
| Operatívne plánovanie | Stanovenie reálnych výrobných plánov na základe odbytu, kapacít a zdrojov | Výrobný plán, harmonogram |
| Vlastné riadenie výroby | Priame riadenie výrobného procesu (majster, dispečer, automatika) | Výrobky v požadovanej kvalite a čase |
| Operatívna evidencia | Zaznamenávanie skutočného priebehu výroby | Sprievodky, výkazy, protokoly |
| Zmenové a odchýlkové riadenie | Riešenie odchýlok od plánu (prechodné alebo trvalé zmeny) | Zmeny v dokumentácii, harmonogramoch |
Výrobné stratégie – prehľad
| Stratégia | Charakteristika | Vhodné pre |
|---|---|---|
| Nízke náklady | Dôraz na úsporu nákladov, vysokovýkonné stroje, výroba na sklad, stabilný dopyt | Masová výroba, komodity |
| Diferenciácia | Špecifické produkty, flexibilita, rýchle inovácie, vyššia cena | Prémiové segmenty, zákazková výroba |
| Pružnosť | Rýchla reakcia na zmeny dopytu, variabilné objemy | Nestabilné trhy |
| Spoľahlivé plnenie | Dôraz na dodacie termíny a spoľahlivosť | B2B, priemysel |
Bod rozdelenia (Decoupling Point)
Bod rozdelenia (DP) je miesto vo výrobnom procese, kde sa tok materiálu delí na dve časti: upstream (riadené prognózou) a downstream (riadené konkrétnou objednávkou).
Zásady operatívneho plánovania
- Reálnosť – plány musia byť založené na skutočných kapacitách a zdrojoch
- Priebežné plánovanie – postupné spresňovanie v čase
- Faktickosť a detailnosť – fyzické jednotky, nie len hodnoty
- Zodpovednosť – prepojenie na konkrétne osoby a termíny
Metódy hodnotenia variantov umiestnenia výroby
| Metóda | Princíp | Využitie |
|---|---|---|
| Metóda hodnotenia faktorov | Váhy × skóre pre každý faktor (politika, doprava, práca, energie…) | Výber lokality podniku |
| Metóda ťažiska | Vážený priemer súradníc existujúcich zákazníkov podľa objemu | Umiestnenie skladu/distribúcie |
| Dopravný model | Minimalizácia celkových nákladov (výroba + doprava) | Optimalizácia siete zásobovania |
Hierarchia riadenia výrobných procesov
⏱ 8 minútTeória – Úrovne riadenia výroby
Riadenie výrobných procesov prebieha na troch úrovniach. Strategická úroveň definuje dlhodobé ciele (výrobný program, kapacity, outsourcing). Taktická úroveň prekladá stratégiu do konkrétnych plánov na obdobie 1–12 mesiacov. Operatívna úroveň riadi každodenný výrobný proces s dôrazom na hospodárne využívanie zdrojov. Operatívne riadenie zabezpečuje výrobky v požadovanej kvalite, množstve a čase pri minimálnych prevádzkových nákladoch.
Opíšte tri úrovne riadenia výrobného procesu. Pre každú úroveň uveďte: časový horizont, mieru neistoty, typické rozhodnutia a zodpovedného manažéra. Ak pracujete vo výrobnom podniku, uveďte konkrétny príklad z praxe.
✅ Vzorová odpoveď
- Strategická úroveň – horizont 3–10 rokov, vysoká neistota; rozhodnutia o výrobnom programe, kapacitách, outsourcingu, umiestnení výroby; zodpovedný: generálny/výrobný riaditeľ
- Taktická úroveň – horizont 1–12 mesiacov, stredná neistota; plán výroby, plánovanie kapacít, harmonogramy, vzťahy s dodávateľmi; zodpovedný: manažér výroby
- Operatívna úroveň – horizont dni/týždne, nízka neistota, fyzické jednotky; denné výrobné príkazy, dispečing, evidencia, riešenie odchýlok; zodpovedný: majster, dispečer
Prípadová štúdia: Výrobná stratégia podniku
⏱ 10 minútTeória – Druhy výrobných stratégií
Heizer a Render definujú 10 základných oblastí strategického rozhodovania pre prevádzkových manažérov: dizajn produktov, riadenie kvality, návrh procesov a kapacít, umiestnenie, veľkosť, ľudské zdroje, dodávateľský reťazec, zásoby/MRP/JIT, strednodobé plánovanie a údržba. Výber stratégie závisí od toho, či podnik sleduje nízke náklady (masová výroba, stabilný dopyt) alebo diferenciáciu (jedinečnosť, flexibilita, inovácie).
Prípadová štúdia: Strojárenský podnik MECHANO s.r.o. vyrába dva typy produktov: (A) štandardizované súčiastky pre automobilový priemysel vo veľkých sériách, (B) zákazkové stroje podľa špecifikácií zákazníka. Navrhnuté riešenie: Pre produkt A zvoliť stratégiu nízkych nákladov, pre produkt B stratégiu diferenciácie. Odôvodnite toto rozhodnutie. Aké konkrétne opatrenia by ste navrhli pre každý typ výroby?
✅ Vzorová odpoveď
Produkt A – stratégia nízkych nákladov:
- Automatizácia výrobných liniek, minimalizácia prestojov
- Výroba na sklad (make-to-stock), stabilné sériové množstvá
- Dlhodobé zmluvy s dodávateľmi, JIT zásoby
- Centralizované riadenie, štandardizované procesy (ISO)
Produkt B – stratégia diferenciácie:
- Flexibilné výrobné bunky, rýchle prestavby
- Výroba na objednávku (make-to-order), zákaznícke projektové tímy
- Investície do R&D a kvalifikovaných pracovníkov
- Popredajný servis a zákaznícka podpora ako pridaná hodnota
Výpočet metódou ťažiska – umiestnenie skladu
⏱ 12 minútTeória – Metóda ťažiska (Centre of Gravity)
Metóda ťažiska sa používa na nájdenie optimálneho umiestnenia distribučného centra alebo skladu, keď chceme minimalizovať prepravné náklady pre viacerých zákazníkov. Súradnice ťažiska sa vypočítajú ako vážený priemer:
X* = Σ(xᵢ · dᵢ) / Σdᵢ Y* = Σ(yᵢ · dᵢ) / Σdᵢ
kde xᵢ, yᵢ sú súradnice zákazníka i a dᵢ je objem prepravy (tony, kontajnery) k zákazníkovi i.
Podnik zásobuje štyroch zákazníkov. Určte optimálnu polohu nového skladu metódou ťažiska:
| Zákazník | Súradnica X (km) | Súradnica Y (km) | Objem (t/rok) |
|---|---|---|---|
| A – Prešov | 100 | 80 | 200 |
| B – Košice | 160 | 60 | 150 |
| C – Poprad | 80 | 120 | 300 |
| D – Michalovce | 200 | 90 | 100 |
Vypočítajte súradnice X* a Y* optimálneho skladu. Ktoré z miest je geograficky najbližšie k vypočítanému ťažisku?
✅ Vzorová odpoveď
Celkový objem: Σdᵢ = 200 + 150 + 300 + 100 = 750 t/rok
X* = (100×200 + 160×150 + 80×300 + 200×100) / 750
= (20 000 + 24 000 + 24 000 + 20 000) / 750 = 88 000 / 750 ≈ 117,3 km
Y* = (80×200 + 60×150 + 120×300 + 90×100) / 750
= (16 000 + 9 000 + 36 000 + 9 000) / 750 = 70 000 / 750 ≈ 93,3 km
Optimálne umiestnenie skladu: X ≈ 117 km, Y ≈ 93 km. Geograficky najbližšie k tomuto bodu je Prešov (X=100, Y=80), prípadne okolie Spišskej Novej Vsi.
Bod rozdelenia (Decoupling Point) – situačná úloha
⏱ 10 minútTeória – Typy výrobných stratégií podľa DP
| Typ | Poloha DP | Vlastnosť |
|---|---|---|
| Make-to-Stock (MTS) | Až za výrobou hotových výrobkov | Nízka dodacia doba, vysoké zásoby |
| Assemble-to-Order (ATO) | Za výrobou modulov | Zákazník si vyberá konfiguráciu |
| Make-to-Order (MTO) | Na začiatku výroby | Vyššia dodacia doba, žiadne zásoby |
| Engineer-to-Order (ETO) | Pred začiatkom výroby | Najdlhšia doba, plná zákazkovosť |
Firma vyrába počítačové servery. Zákazníci si vyberajú konfiguráciu (procesor, RAM, disky), ale základná platforma je rovnaká. Servery sa preto vyrábajú po základné moduly a až po prijatí objednávky sa konfigurujú. Určte typ výrobnej stratégie (DP poloha), zdôvodnite výber a navrhnite, aké zásoby podnik drží a kde.
✅ Vzorová odpoveď
Jedná sa o stratégiu Assemble-to-Order (ATO). Bod rozdelenia je umiestnený za výrobou základných modulov (platforiem), ale pred finálnou montážou/konfiguráciou.
- Zásoby pred DP: základné serverové platformy, spoločné moduly (základné dosky, zdroje)
- Za DP: žiadne zásoby hotových výrobkov – každý server sa konfiguruje až podľa objednávky
- Výhody: kratšia dodacia doba ako MTO, vysoká variabilita pre zákazníka, nižšie zásoby ako MTS
- Príklad z praxe: Dell, HP – konfigurátor na webe, montáž po objednávke
Operatívne nedostatky – analýza problémov
⏱ 8 minútTeória – Typické operatívne nedostatky
V praxi výrobné procesy narúšajú tieto neočakávané situácie: výpadky strojov, nedodaný materiál (iný druh, iné náradia), nemocnosť alebo nekázeň pracovníkov, chýbajúce informácie (kde je materiál? stroj? pracovník?). Tieto nedostatky si vyžadujú pružné operatívne riadenie a zmenovú/odchýlkovú dokumentáciu.
Situácia: Vo výrobe plastových komponentov nastali dnes tieto situácie: (1) Vstrekolis č. 4 sa pokazil, (2) dodávateľ nedodal 200 kg granulátu, (3) dvaja operátori sú PN. Vaša navrhovaná reakcia: Presunúť zákazku na iný stroj, objednať granulát u náhradného dodávateľa, pokryť zmenu nadčasmi. Zhodnoťte navrhované riešenia a doplňte kroky, ktoré by ste pridali na zabránenie opakovania situácií.
✅ Vzorová odpoveď
Okamžité opatrenia (navrhované riešenia sú správne, doplniť o):
- Stroj č. 4: zapísať do odchýlkovej evidencie, zavolať servis, vytvoriť záložný plán pre kritický stroj
- Granulát: aktivovať záložného dodávateľa z vopred schváleného zoznamu, preskúmať min. zásobu
- Pracovníci: cross-training (zamestnanci schopní zastúpiť na viacerých pozíciách)
Preventívne opatrenia:
- Preventívna údržba (TPM) – zníženie neplánovaných výpadkov
- Udržiavanie poistnej zásoby kľúčových materiálov (buffer stock)
- Aktualizácia plánov náhrady pracovníkov (zoznam záložníkov)
Strategická analýza – SWOT pre výrobu
⏱ 10 minútTeória – Strategická analýza pre operačný manažment
Strategická analýza je kľúčovým vstupom do tvorby výrobnej stratégie. Skúma vonkajšie prostredie (konkurencia, trh, politické podmienky, sociálne trendy) aj vnútorné prostredie (zdroje, kapacity, technológie). Na základe analýzy sa formuluje poslanie, strategické ciele a výrobná stratégia. Bez kvalitnej strategickej analýzy nie je možné dlhodobo úspešne riadiť výrobný podnik.
Vypracujte SWOT analýzu pre výrobný podnik z vášho okolia (alebo fiktívny podnik strojárskej výroby na Slovensku). Tabuľku vyplňte minimálne 3 bodmi v každom kvadrante. Navrhnite jednu SO stratégiu (využiť silu na príležitosť) a jednu WT stratégiu (obmedziť slabinu, vyhnúť sa hrozbe).
| Pozitívne | Negatívne | |
|---|---|---|
| Interné | Silné stránky (S) | Slabé stránky (W) |
| Externé | Príležitosti (O) | Hrozby (T) |
✅ Vzorová odpoveď (strojársky podnik)
Silné stránky (S): moderné CNC stroje, skúsený tím technológov, certifikácia ISO 9001
Slabé stránky (W): vysoké fixné náklady, závislosť na jednom odberateľovi, nízka digitalizácia
Príležitosti (O): rastúci dopyt po lokálnej výrobe, dotácie EÚ na automatizáciu, nové trhy v automobilovom priemysle
Hrozby (T): lacná konkurencia z Ázie, zdražovanie energií, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily
SO stratégia: Využiť moderné stroje a ISO certifikáciu na získanie kontraktov v automobilovom priemysle (Tier 2 dodávateľ).
WT stratégia: Znížiť závislosť na jednom odberateľovi diverzifikáciou portfólia zákazníkov, súčasne investovať do digitalizácie na zníženie fixných nákladov.
Výpočet – Rozhodovacia matica umiestnenia
⏱ 12 minútTeória – Metóda hodnotenia faktorov
Metóda hodnotenia faktorov je systematická technika výberu lokality. Pre každé posudzované miesto sa vypočíta vážené skóre = Σ(váha faktora × skóre faktora). Miesto s najvyšším váženým skóre je najvhodnejšie. Postup: (1) vybrať faktory, (2) priradiť váhy (súčet = 1), (3) hodnotiť každé miesto na stupnici 1–10, (4) vypočítať vážené skóre, (5) rozhodnúť.
Spoločnosť zvažuje umiestnenie novej výrobnej haly na dvoch lokalitách (Prešov vs. Košice). Vypočítajte vážené skóre a odporúčajte lokalitu:
| Faktor | Váha | Skóre Prešov | Skóre Košice |
|---|---|---|---|
| Cena pozemku | 0,25 | 8 | 5 |
| Dostupnosť pracovnej sily | 0,30 | 7 | 9 |
| Blízkosť dodávateľov | 0,20 | 6 | 7 |
| Dopravná infraštruktúra | 0,15 | 7 | 8 |
| Štátne stimuly | 0,10 | 9 | 6 |
✅ Vzorová odpoveď
Prešov: (0,25×8) + (0,30×7) + (0,20×6) + (0,15×7) + (0,10×9)
= 2,00 + 2,10 + 1,20 + 1,05 + 0,90 = 7,25
Košice: (0,25×5) + (0,30×9) + (0,20×7) + (0,15×8) + (0,10×6)
= 1,25 + 2,70 + 1,40 + 1,20 + 0,60 = 7,15
Odporúčanie: Lokalita Prešov (7,25 > 7,15) je mierne výhodnejšia vďaka nižšej cene pozemku a štátnym stimulom. Rozdiel je malý (0,10 bodu) – odporúča sa ďalšia citlivostná analýza, najmä pre faktor „dostupnosť pracovnej sily" (najvyššia váha).
Operatívna evidencia – návrh dokumentácie
⏱ 8 minútTeória – Operatívna evidencia
Operatívna evidencia je súbor dokumentov zaznamenávajúcich skutočný priebeh výroby. Zahŕňa informácie o vstupe (materiál, pracovníci, stroje), prebiehajúcej výrobe a výstupe (výrobky, zmätky). Základné dokumenty: sprievodka (postup, čísla operácií, časy, identifikácia pracovníka), pracovný lístok, výrobný výkaz, výdajky materiálu, kontrolné a skúšobné protokoly, expedičné doklady.
Navrhnite štruktúru sprievodky pre výrobu oceľového odliatku (3 operácie: odlievanie, tepelné spracovanie, obrábanie). Uveďte, aké informácie by mala sprievodka obsahovať v každej fáze. Uveďte aj, kto sprievodku vypĺňa a čo sa s ňou stane po výrobe.
✅ Vzorová odpoveď
Záhlavie sprievodky: číslo výrobnej zákazky, kód a názov výrobku, plánované množstvo, termín
| Operácia | Informácie na sprievodke | Vypĺňa |
|---|---|---|
| 1 – Odlievanie | číslo operácie, stroj/forma, materiál (šarža), čas zahájenia/ukončenia, počet kusov, zmätky + dôvod | Operátor + TK |
| 2 – Tepelné spracovanie | číslo pece, teplota, čas vsádzky/vybrania, protokol z tepelného spracovania | Operátor pece |
| 3 – Obrábanie | CNC program č., namerané rozmery (3 kusy/zákazka), počet dobrých/zmätkov, podpis metrológa | Operátor CNC + TK |
Po výrobe: sprievodka sa archivuje (5 rokov pre automotive), slúži ako základ pre reklamácie, sledovanie kvality a kalkuláciu nákladov.
Just-in-Time vs. výroba na sklad – porovnanie
⏱ 10 minútTeória – JIT a riadenie zásob
Just-in-Time (JIT) je filozofia výroby, pri ktorej sa materiál dodáva presne vtedy, keď je potrebný, v presnom množstve a kvalite. Cieľom je eliminovať zásoby ako formu plytvania. JIT vyžaduje spoľahlivých dodávateľov, stabilný výrobný harmonogram a výbornú komunikáciu. Opakom je výroba na sklad, kde podnik drží zásoby ako buffer proti neistote dopytu a dodávok.
Potravinársky podnik uvažuje o zavedení JIT systému zásobovania obalom (kartóny, fólie). Navrhnuté riešenie: Zmeniť 3 dodávateľov na jedného certifikovaného JIT partnera, dodávky 3× denne, zásoby znížiť z 14 dní na 1 deň. Zhodnoťte toto riešenie. Aké sú výhody, riziká a aké podmienky musia byť splnené?
✅ Vzorová odpoveď
Výhody navrhovaného riešenia:
- Zníženie viazaného kapitálu v zásobách (z 14 na 1 deň = ~93% úspora)
- Úspora skladovacieho priestoru
- Zjednodušenie riadenia – jeden partner, jasná komunikácia
- Zníženie rizika zastaranosti obalov
Riziká:
- Závislosť na jedinom dodávateľovi – akýkoľvek výpadok zastavuje výrobu
- Dopravné náklady rastú (3 dodávky/deň)
- Potravinárstvo: sezónnosť a špičky dopytu môžu spôsobiť nedostatok
Podmienky úspechu: spoľahlivosť dodávateľa ≥ 99,5%, zmluva s garantovanou úrovňou servisu (SLA), záložný dodávateľ pre krízové situácie, stabilný výrobný harmonogram.
BSC a výrobné perspektívy
⏱ 10 minútTeória – Balanced Scorecard v operačnom manažmente
Balanced Scorecard (BSC) prevádza stratégiu do merateľných cieľov v štyroch perspektívach: Finančná (rentabilita, náklady), Zákaznícka (spokojnosť, podiel trhu), Interné procesy (výkonnosť výroby, kvalita, OEE), Učenie sa a rast (zručnosti zamestnancov, inovácie). V operačnom manažmente je kľúčová perspektíva interných procesov – efektivita výroby, spoľahlivosť zariadení, riadenie zásob.
Navrhnite pre výrobný podnik BSC tabuľku s minimálne 2 cieľmi a 2 KPI ukazovateľmi pre každú perspektívu. Zamerte sa na typický výrobný podnik (napr. strojárstvo). Ktorý KPI považujete za najdôležitejší a prečo?
✅ Vzorová odpoveď
| Perspektíva | Ciele | KPI ukazovatele |
|---|---|---|
| Finančná | Znížiť výrobné náklady, zvýšiť rentabilitu | Náklady/jednotka (€), ROI výrobnej linky (%) |
| Zákaznícka | Zlepšiť dodaciu spoľahlivosť, zvýšiť NPS | On-time delivery (%), reklamácie (ks/mes) |
| Interné procesy | Zvýšiť OEE, znížiť zmätkovitosť | OEE (%), PPM (parts per million defects) |
| Učenie sa a rast | Zvýšiť kvalifikáciu operátorov, zavádzať Lean | Hodiny školení/zamestnanec, počet Kaizen návrhov |
Najdôležitejší KPI: OEE (Overall Equipment Effectiveness) – kombinuje dostupnosť stroja, výkonnosť a kvalitu. Priamo odráža efektivitu celej výroby a odhaľuje skryté straty.
Zmenové a odchýlkové riadenie – prípadová štúdia
⏱ 8 minútTeória – Zmena vs. Odchýlka
Zmena je trvalá úprava výrobného procesu, dokumentácie alebo konštrukcie (nový materiál, zmena tolerancií). Podlieha schvaľovaciemu procesu a je archivovaná. Odchýlka je dočasná povolená odchýlka od platnej dokumentácie (prechodná: pre konkrétnu šaržu; trvalá: mení dokumentáciu). Zmenové riadenie je kritické v odvetviach s prísnou reguláciou (automotive, farmácia, letectvo).
Situácia: Zákazník požiadal o zmenu materiálu nosnej súčiastky z ocele S235 na hliník EN AW-6082. Navrhnuté riešenie: Vydať prechodné povolenie na odchýlku pre 500 kusov, paralelne spustiť formálny proces zmeny dokumentácie. Je toto riešenie správne? Popíšte postup správneho zmenového konania a aké dokumenty je potrebné aktualizovať.
✅ Vzorová odpoveď
Navrhnuté riešenie je čiastočne správne, avšak zmena materiálu nosnej súčiastky (bezpečnostný dopad) nesmie byť vydaná iba ako odchýlka – vyžaduje formálny zmenový proces pred akoukoľvek výrobou.
Správny postup zmenovej dokumentácie:
- Žiadosť o zmenu (Engineering Change Request – ECR) od zákazníka
- Technické posúdenie: pevnosť, hmotnosť, korózia, technológia obrábania
- Schválenie zákazníckou kvalitou + interné schválenie (PPAP pre automotive)
- Aktualizácia: výkres, kusovník, výrobný postup, sprievodka, kontrolný plán
- Validácia prvých kusov (ISIR), uvoľnenie do sériovej výroby
- Archivovanie všetkej dokumentácie (min. 15 rokov pre automotive)
Komplexná prípadová štúdia: Optimalizácia výrobného systému
⏱ 15 minútTeória – Integrácia nástrojov operačného manažmentu
Efektívny operačný manažment integruje strategické rozhodnutia (výrobná stratégia, umiestnenie) s taktickými (plán výroby, MRP) a operatívnymi (dispečing, evidencia, odchýlkové riadenie). Moderné prístupy využívajú Lean Manufacturing (eliminácia plytvania), Six Sigma (znižovanie variability), Industry 4.0 (digitalizácia, IoT, MES systémy) a Agile Manufacturing (pružná reakcia na zmeny dopytu).
Komplexná úloha: Stredný slovenský podnik PRODUKCIA a.s. (200 zamestnancov, strojárska výroba) má tieto problémy: OEE = 58% (priemer branže 75%), zásoby na 25 dní (norma 12 dní), reklamácie 1 200 PPM (cieľ <500 PPM), dodacie lehoty 8 týždňov (konkurencia 4 týždne). Navrhnite komplexný plán zlepšení na 12 mesiacov: identifikujte príčiny, stanovte priority, navrhnite nástroje a merateľné ciele. Štruktúrujte ako akčný plán s fázami.
✅ Vzorová odpoveď – Akčný plán zlepšení
| Fáza | Mesiac | Aktivita | Nástroj | Cieľ |
|---|---|---|---|---|
| 1 – Stabilizácia | 1–3 | Analýza strát OEE (dostupnosť/výkon/kvalita), zavedenie TPM | OEE analýza, 5S, TPM | OEE > 65% |
| 2 – Zásoby | 2–5 | Zavedenie kanban systému, audit dodávateľov, MRP optimalizácia | Kanban, ABC analýza | Zásoby < 15 dní |
| 3 – Kvalita | 3–7 | Root cause analysis reklamácií, FMEA aktualizácia, poka-yoke | 8D, FMEA, SPC | PPM < 600 |
| 4 – Tok výroby | 6–10 | Value stream mapping, redukcia dávok, SMED (skrátenie prestavby) | VSM, SMED, Lean | Dodacia doba < 5 týž. |
| 5 – Digitalizácia | 9–12 | Implementácia MES systému, real-time monitoring OEE | MES, IoT senzory | OEE > 75%, PPM < 500 |
Prioritizácia: Najväčší dopad má zvýšenie OEE (priame zníženie nákladov) + zníženie zásob (uvoľnenie cash flow ~500 tis. €). Kvalita a dodacie lehoty sú kľúčové pre udržanie zákazníkov.
📝 Kontrolné preskúšanie
Odpovedzte na všetky otázky a potom stlačte tlačidlo hodnotenia. V prípade pochybností sa vráťte k textu v študijnej jednotke.
Pravda / Nepravda
1 Operatívne riadenie výroby má dlhý časový horizont a vysokú mieru neistoty.
2 Bod rozdelenia (decoupling point) oddeľuje časť výroby riadenej prognózou od časti riadenej objednávkou zákazníka.
3 Stratégia diferenciácie kladie dôraz predovšetkým na čo najnižšie výrobné náklady a stabilný objem výroby.
4 Metóda ťažiska sa používa na nájdenie optimálneho umiestnenia skladu minimalizáciou prepravných vzdialeností pri zohľadnení objemu prepravy.
5 Sprievodka je dokument operatívnej evidencie, ktorý zaznamenáva skutočný priebeh výroby konkrétneho výrobku vrátane identifikácie pracovníka a zmätkov.
Doplňte správny pojem
1 Súhrn riadiacich činností, ktorých cieľom je zabezpečiť plánovaný priebeh výroby pri maximálne hospodárnom využití zdrojov, sa nazýva riadenie výroby.
2 Filozofia výroby, pri ktorej sa materiál dodáva presne vtedy, keď je potrebný, v presnom množstve, sa nazýva .
3 Metóda hodnotiacá efektivitu výrobného zariadenia kombinuje dostupnosť, výkonnosť a kvalitu – jej skratka je .
4 Systém merania výkonnosti podniku v štyroch perspektívach (finančná, zákaznícka, interné procesy, učenie) sa nazýva .
5 Dočasná povolená odchýlka od platnej výrobnej dokumentácie pre konkrétnu sériu sa nazýva .
Násobný výber
1 Ktorá z nasledujúcich možností nepatrí medzi štyri funkcie operatívneho riadenia výroby?
2 Stratégia Make-to-Stock (výroba na sklad) je charakteristická:
3 Metóda hodnotenia faktorov pri výbere lokality výrobného závodu funguje tak, že:
4 Čo je hlavným cieľom Balanced Scorecard (BSC) v kontexte operačného manažmentu?
5 Pri zmenovanom riadení v automotive: trvalá zmena materiálu bezpečnostnej súčiastky si vyžaduje: