D
DOMINANTA Manažérska škola
Moderný marketing · Elearning 5

Marketingový controlling a meranie efektívnosti

Táto študijná jednotka sa zameriava na tvorbu systému marketingového controllingu, meranie hodnoty zákazníka, hodnotenie efektívnosti marketingových aktivít a riadenie vzťahov so zákazníkmi prostredníctvom CRM.

⏱ 90–120 minút štúdia 📋 10 praktických úloh 📝 Záverečné preskúšanie 🎓 Autor: doc. Ing. Peter Gallo, CSc.

📧 Elearning 5 – Prístup do študijného materiálu

Táto študijná jednotka je spoplatnená. Pre prístup k celému obsahu postupujte podľa krokov nižšie.

1
Prihláste sa na štúdium

Vyplňte prihlášku na hlavnej stránke - Voľné štúdium 25 €/mesiac alebo 250 €/rok

2
Uhraďte poplatok

Po úhrade Vám zašleme prístupový kód e-mailom do 24 hodín

3
Zadajte kód

Zadajte kód nižšie - odomkne vám tento aj všetky ostatné moduly (okrem prvého modulu v každom predmete, ten je vždy zdarma)

❌ Nesprávne heslo. Kontaktujte dominanta@dominanta.sk pre prístup.
💡 Chcete pokračovať aj v ďalších predmetoch a moduloch? Aktivujte si Voľné štúdium — 25 €/mesiac alebo 250 €/rok, neobmedzený prístup ku všetkým predmetom programu P.MC. Zvoľte si cestu štúdia priamo na Karte študenta, alebo si prečítajte viac o členstve P.MC+.
🚪 Odhlásiť sa

📚 Prehľad teórie – Marketingový controlling a meranie efektívnosti

Marketingový controlling je systém, ktorý prepája marketingové aktivity s finančnými výsledkami firmy. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby každá investícia do marketingu prinášala merateľné výsledky a aby manažment mal k dispozícii spoľahlivé informácie pre rozhodovanie. Bez marketingového controllingu firmy nevedia, čo funguje a čo nie – peniaze sa míňajú, ale výsledky sú neisté.

1. Systém sledovania ziskovosti zákazníka

Klasické rozbory hospodárskych výsledkov neposkytujú dostatočné informácie o kvalite odberateľov. Dobrý controllingový systém musí merať ziskovosť každého zákazníka cez postupné odčítanie nákladových vrstiev – tzv. krycích príspevkov:

PoložkaVzorecČo meráme
Tržby–Celkový obrat zákazníka
− Materiálové náklady= KP IKrycí príspevok I – variabilné náklady
− Priame mzdy= KP IIPríspevok po odpočítaní pracovnej sily
− Náklady na energiu= KP IIIPríspevok po energiách
− Dopravné náklady= KP IVPríspevok po doprave
− Ostatné náklady= KP VPríspevok po ostatných nákladoch
− Zľavy a rabaty= KP VIVýsledná ziskovosť zákazníka

Algoritmus spracovania: systém odbytu (faktúry, dodacie listy) → dátový sklad → transformácia dát → plánovací systém → reporting ziskovosti zákazníka.

2. Portfólio zákazníkov – Kúpna sila vs. Rentabilita

Zákazníkov možno zaradiť do štyroch skupín podľa ich kúpnej sily a rentability pre firmu:

Kúpna sila zákazníka → Rentabilita pre firmu → A POTENCIÁLNI Selektívne podporovať B HVIEZDY – INVESTOVAŤ Udržiavať, noví produkty D PSY – PRESTAŤ INVESTOVAŤ Odpútať sa, likvidovať C VÝNOSNÍ – „DOJNÉ KRAVY" Malé rabaty, málo navštevovať

3. Štyri preferencie zákazníka (stratégie)

PreferenciaObsahKľúčová aktivita firmy
VecnáPrimeranosť ponuky potrebám, vzťah cena/parametreSegmentácia, produkt na mieru
OsobnáIndividuálna obsluha, imidž, spoločenský statusŠkolenie pracovníkov, brand building
PriestorováDistribučná sieť, dostupnosť, dosiahnuteľnosťRozvoj siete predajní/pobočiek
ČasováRýchlosť obsluhy, žiadna byrokracia, JIT dodávkyLogistika, zjednodušenie procesov

4. Meranie efektívnosti marketingových aktivít

Efektívnosť marketingu sa meria v troch kategóriách:

  • Vlastnosti výrobku/služby – funkčnosť, cena, kvalita, 5 úrovní výrobku (základný úžitok → potenciálny výrobok)
  • Vzťahy so zákazníkmi – lojalita, spokojnosť, CRM metriky
  • Image a povesť podniku – znakosť značky, hodnotenie zákazníkov

5. Kľúčové marketingové metriky

OblasťMetrika (skratka)Vzorec / Popis
ZnačkaBrand Awareness (BAW)Zákazníci, čo poznajú značku / celkových × 100
Brand Quality (BQU)Vnímaná kvalita: vysoká – stredná – nízka
Brand Loyalty (BLO)% zákazníkov, čo prešli ku konkurencii
KampaňReach (CRE)% oslovených, čo kampaň zaregistrovali
Response Rate (CRR)% oslovených, čo reagovali na kampaň
Conversion Rate (CCR)% oslovených, čo na základe kampane nakúpili
ZákazníciCustomer Profit (CUP)Zisk / počet zákazníkov
Acquisition Cost (SAC)Náklady na interakciu / počet nových zákazníkov
KomplexnéReturn on Sales (ROS)Hrubý zisk / tržby
Return on Cost (ROC)Hrubý zisk / náklady

6. CRM a zvyšovanie ziskovosti zákazníkov

Kľúčové poznatky pre CRM stratégiu:

  • 80–90 % zisku robí 10–20 % zákazníkov – títo sú prioritou
  • Pravdepodobne polovica zákazníkov je stratová – vyžadujú aktívne riadenie
  • Metóda ABC priradí náklady na zákazníka podľa jeho skutočnej spotreby aktivít
  • CRM program sa sústreďuje na top 20 % zákazníkov, ktorí tvoria 80 % podnikania
  • Úspech CRM závisí od dôsledného sledovania ziskovosti a správneho cieľovania segmentov

7. Marketingový plán – štruktúra

Časť plánuÚčel
1. Vykonávacie zhrnutieStručný prehľad plánu pre vedenie
2. Bežná marketingová štúdiaTrh, produkt, konkurencia, distribúcia, makroprostredie
3. Rozbor príležitostí a výsledkovSWOT analýza, ohrozenia, silné a slabé stránky
4. CielePredaj, trhový podiel, zisk – SMART formulácia
5. Marketingová stratégiaPrístup na dosiahnutie cieľov plánu
6. Akčné programyČo? Kto? Kedy? Koľko to stojí?
7. Finančná prognózaOčakávaný zisk/strata z realizácie plánu
8. KontrolaSpôsob sledovania plnenia plánu

🎯 Cieľ štúdia

Po absolvovaní tejto študijnej jednotky budete schopní:

  • Vysvetliť princíp systému sledovania ziskovosti zákazníka cez krycie príspevky
  • Zaradiť zákazníkov do portfólia podľa kúpnej sily a rentability a navrhnúť stratégie
  • Vypočítať a interpretovať kľúčové marketingové metriky (BAW, CRR, CCR, ROS, SAC)
  • Navrhnúť CRM stratégiu pre konkrétnu firmu
  • Zostaviť štruktúru marketingového plánu a obsah jeho jednotlivých častí
  • Realizovať marketingový controlling cez Balanced Scorecard a SWOT analýzu
  • Popísať a aplikovať päť úrovní výrobku pri tvorbe hodnotovej ponuky
1

Výpočet krycích príspevkov a ziskovosti zákazníka

⏱ 12 minút

Teória – Krycí príspevok zákazníka

Ziskovosť zákazníka sa zisťuje postupným odčítaním nákladových vrstiev od tržieb. Výsledkom je krycí príspevok VI – skutočná ziskovosť zákazníka po odpočítaní všetkých priraditeľných nákladov vrátane zliav. Tento prístup umožňuje identifikovať, ktorí zákazníci reálne prispievajú k zisku a ktorí sú stratou.

Zadanie: Firma dodáva zákazníkovi ALFA nasledovné hodnoty za mesiac:
Tržby: 85 000 €, Materiálové náklady: 42 000 €, Priame mzdy: 12 000 €, Energie: 3 500 €, Dopravné náklady: 2 800 €, Ostatné náklady: 1 700 €, Poskytnuté zľavy: 4 200 €.

a) Vypočítajte krycie príspevky I až VI.
b) Vyjadrite KP VI ako % z tržieb.
c) Je zákazník ALFA pre firmu ziskový? Zdôvodnite.

✅ Vzorová odpoveď

Krycí príspevokVýpočetHodnota (€)
Tržby–85 000
KP I (− mat. náklady)85 000 − 42 00043 000
KP II (− priame mzdy)43 000 − 12 00031 000
KP III (− energie)31 000 − 3 50027 500
KP IV (− doprava)27 500 − 2 80024 700
KP V (− ostatné náklady)24 700 − 1 70023 000
KP VI (− zľavy)23 000 − 4 20018 800

b) KP VI ako % tržieb: 18 800 / 85 000 × 100 = 22,1 %

c) Zákazník ALFA je pre firmu ziskový – krycí príspevok VI je kladný (18 800 €, tj. 22,1 % z tržieb). Napriek veľkým zľavám (4 200 €) zákazník prispieva k zisku firmy nad rámec pokrytia všetkých priraditeľných nákladov.

2

Portfólio zákazníkov – zaradenie a stratégie

⏱ 12 minút

Teória – Portfólio „Kúpna sila – Rentabilita"

Zákazníci sa zaraďujú do štvorsegmentového portfólia: A = Potenciálni (nízka kúpna sila, nízka rentabilita – selektívna podpora), B = Hviezdy (vysoká kúpna sila, vysoká rentabilita – investovať), C = Dojné kravy (vysoká kúpna sila, nízka rentabilita – „podojiť", malé rabaty), D = Psy (nízka kúpna sila, nízka rentabilita – odpútať sa). Správne zaradenie zákazníkov umožňuje efektívne alokovať obchodné zdroje.

Situácia: Výrobná firma má 5 kľúčových zákazníkov s nasledovnými parametrami:

ZákazníkRočný obrat (€)KP VI (%)Rastový potenciál
Zákazník 11 200 00018 %Vysoký
Zákazník 2850 0003 %Nízky
Zákazník 3120 00025 %Vysoký
Zákazník 495 000−2 %Nízky
Zákazník 5670 00014 %Stredný

a) Zaraďte každého zákazníka do portfólia (A, B, C, D).
b) Navrhnite obchodnú stratégiu pre každého z nich.
c) Ktorý zákazník si vyžaduje okamžitú pozornosť a prečo?

✅ Vzorová odpoveď

ZákazníkZaradenieZdôvodnenieStratégia
Zákazník 1B – HviezdaVysoký obrat + dobrá rentabilita + rastový potenciálIntenzívne investovať, novinky
Zákazník 2C – Dojná kravaVeľký obrat, ale len 3 % KP VI, pomalý rastZnížiť rabaty, menej navštevovať
Zákazník 3A – PotenciálnyMalý obrat, vysoká rentabilita, rastový potenciálZosilniť angažovanosť, rozšíriť dodávky
Zákazník 4D – PesMalý obrat, záporná rentabilita (−2 %)Zvážiť opustenie vzťahu
Zákazník 5C/BStredný obrat, dobrá rentabilita, stredný rastUdržiavať, selektívna podpora

c) Zákazník 4 – je okamžite stratový (KP VI = −2 %). Každá dodávka firma priplatí. Je potrebné buď dohodnúť nové cenové podmienky, alebo zvážiť ukončenie spolupráce. Zároveň Zákazník 2 vyžaduje renegociáciu – pri 850 000 € obratu generuje len 3 % ziskovosť, čo je veľmi nízke.

3

Výpočet marketingových metrík kampane

⏱ 10 minút

Teória – Metriky marketingovej kampane

Efektívnosť kampane sa meria cez štyri kľúčové ukazovatele: Reach (CRE) – koľko % oslovených kampaň zaregistrovalo; Response Rate (CRR) – koľko % reagovalo; Conversion Rate (CCR) – koľko % skutočne nakúpilo; Cost per Conversion = náklady kampane / počet konverzií. Tieto metriky umožňujú porovnať efektívnosť rôznych kanálov a optimalizovať rozpočet.

Zadanie: E-shop spustil e-mailovú kampaň. Oslovil 50 000 príjemcov, z toho 18 000 mail otvorilo (zaregistrovalo kampaň). Na web kliklo 4 500 ľudí. Nákup uskutočnilo 360 ľudí. Náklady na kampaň boli 3 600 €. Priemerná hodnota objednávky je 95 €.

a) Vypočítajte CRE, CRR, CCR.
b) Vypočítajte náklady na jednu konverziu a ROI kampane.
c) Porovnajte s benchmarkom: priemerne CCR e-mailových kampaní je 1,5 %. Zhodnoťte výsledky.

✅ Vzorová odpoveď

MetrikaVzorecVýsledok
Reach (CRE)18 000 / 50 000 × 10036,0 %
Response Rate (CRR)4 500 / 50 000 × 1009,0 %
Conversion Rate (CCR)360 / 50 000 × 1000,72 %

b) Náklady na konverziu: 3 600 / 360 = 10 € / nákup

Tržby z kampane: 360 × 95 = 34 200 €. ROI = (34 200 − 3 600) / 3 600 × 100 = 850 %

c) CCR 0,72 % je pod priemerom e-mailových kampaní (1,5 %). Napriek tomu je ROI excelentné (850 %). Odporúčanie: zlepšiť personalizáciu a CTA v maily, aby sa CCR priblížil benchmarku – mohlo by to priniesť ďalších ~390 konverzií.

4

Päť úrovní výrobku – prípadová štúdia hotelierstva

⏱ 12 minút

Teória – 5 úrovní výrobku (Kotler)

Pri plánovaní trhovej ponuky musí dodávateľ uvažovať o piatich úrovniach výrobku:

  • 1. úroveň – Základný úžitok (zákazník kupuje hlavnú potrebu – odpočinok, bezpečie...)
  • 2. úroveň – Všeobecne použiteľný výrobok (recepcia, izby, parkovanie)
  • 3. úroveň – Očakávaný výrobok (čistá posteľ, teplá voda, wifi, kľud)
  • 4. úroveň – Rozšírený výrobok (TV, šampón, kvety, room service, rýchly check-in)
  • 5. úroveň – Potenciálny výrobok (all-inclusive, virtuálny concierge, budúce inovácie)

Súčasný konkurenčný boj prebieha najmä na úrovni rozšíreného výrobku.

Zadanie: Aplikujte model 5 úrovní výrobku na wellness centrum pri hoteli (procedúry, bazén, sauna).

a) Pre každú z 5 úrovní uveďte konkrétne príklady pre wellness centrum.
b) Na ktorej úrovni môže wellness centrum najefektívnejšie odlíšiť svoju ponuku od konkurencie? Navrhnite 3 konkrétne opatrenia.
c) Navrhnite, ako sledovať efektívnosť týchto opatrení.

✅ Vzorová odpoveď

ÚroveňPríklady pre wellness centrum
1. Základný úžitokRelaxácia, regenerácia, oddych od stresu
2. Základný výrobokBazén, sauna, šatňa, procedúry (masáže)
3. Očakávaný výrobokČisté priestory, kvalitné produkty, profesionálny personál, wifi, parkovanie
4. Rozšírený výrobokPrivátna sauna na objednávku, wellness balíčky s ubytovaním, personalizovaný plán procedúr, uvítací nápoj, minibar s bio nápojmi
5. Potenciálny výrobokAplikácia na online rezerváciu a sledovanie zdravia, VIP členstvo, AI personalizácia procedúr

b) Najefektívnejšia diferenciácia je na 4. úrovni – Rozšírený výrobok. Tri konkrétne opatrenia:

  • Privátny wellness svet (rezervácia celého wellness pre skupinu/pár)
  • Personalizovaný wellness plán zostavený terapeutom pri prvej návšteve
  • Vernostný program s darčekovými poukazmi a predplatným na mesačnej báze

c) Meranie efektívnosti: NPS (Net Promoter Score), hodnotenia na Booking.com/Google, miera opakovaných návštev, priemerná útrata zákazníka, počet predaných balíčkov/mesiac.

5

CRM stratégia – ABC analýza zákazníkov

⏱ 12 minút

Teória – CRM a ABC analýza zákazníkov

Princíp Pareta (80/20) v CRM: 10–20 % zákazníkov generuje 80–90 % zisku. ABC analýza zákazníkov rozdeľuje bázu na: A zákazníci (top 20 %, prioritná starostlivosť), B zákazníci (60–80 %, potenciál rastu), C zákazníci (20 %, minimálna starostlivosť alebo ukončenie). CRM systém umožňuje sledovať históriu interakcií, predpovedať nákupné správanie a personalizovať komunikáciu.

Situácia: Distribučná firma má 200 zákazníkov. Analýza ukázala:

SkupinaPočet zákazníkovPodiel na tržbáchPodiel na zisku
Top 20 zákazníkov2065 %82 %
Ďalších 60 zákazníkov6028 %15 %
Zvyšných 120 zákazníkov1207 %3 %

a) Priraďte skupiny zákazníkov k ABC kategóriám a zdôvodnite.
b) Navrhnite CRM stratégiu pre každú skupinu (komunikácia, frekvencia kontaktu, ponuky).
c) Koľko % obchodného času by ste odporučili venovať každej skupine?

✅ Vzorová odpoveď

SkupinaABCCRM stratégiaČas (%)
Top 20 zákazníkovAKey Account Management, osobné stretnutia 1×/mes., individuálne ponuky, prémiový servis, priorita pri problémoch60 %
Ďalších 60 zákazníkovBPravidelný kontakt 1×/kvartál, štandardné kampane, benchmarking – hľadanie potenciálu rastu do skupiny A30 %
Zvyšných 120 zákazníkovCAutomatizovaná komunikácia (e-mail, newsletter), minimálny osobný kontakt, zvážiť ukončenie najmenej ziskových vzťahov10 %

Celkový záver: Firma venuje 90 % obchodného času skupinám A+B, ktoré generujú 97 % zisku. Skupina C (120 zákazníkov = 60 % bázy) generuje len 3 % zisku – je to typická skrytá strata z hľadiska obchodného času.

6

Meranie efektívnosti internetových aktivít

⏱ 10 minút

Teória – Internetové metriky

Pre hodnotenie internetovej prezentácie firmy sa sledujú: počet návštevníkov (IVC), unikátni návštevníci (IUV), oblíbené stránky (IPH), priemerná doba strávená (IDU), registrovaní užívatelia (IRU) a percento prerušenia – Breakage (IBR). Tieto metriky dávajú komplexný obraz o správaní zákazníkov na webe.

Zadanie: Web firmy zaznamenal za mesiac január tieto dáta:
Celkový počet návštev: 42 000; Unikátnych návštevníkov: 28 500; Návštevníci, čo stránku opustili okamžite (bounce): 16 800; Priemerná doba: súčet všetkých dôb = 1 260 000 minút; Registrovaní noví užívatelia: 340; Náklady na web a obsah: 2 100 €; Počet predajov cez web: 1 260.

a) Vypočítajte IBR (percento prerušenia), IDU (priemerná doba) a náklady na 1 predaj cez web.
b) Navrhnite 3 opatrenia na zníženie IBR.
c) Aká je konverzia webu (predaje / celkové návštevy)?

✅ Vzorová odpoveď

MetrikaVzorecVýsledok
IBR (percento prerušenia)16 800 / 42 000 × 10040 %
IDU (priemerná doba)1 260 000 / 42 00030 minút/návšteva
Náklady na 1 predaj2 100 / 1 2601,67 €/predaj
Konverzia webu1 260 / 42 000 × 1003,0 %

b) Opatrenia na zníženie IBR (40 %):

  • Zlepšiť rýchlosť načítania stránky (každá sekunda oneskorenia zvyšuje bounce rate)
  • Relevantnejší obsah na vstupných stránkach – zladiť s obsahom reklamy, ktorá zákazníka priviedla
  • Jasné CTA (výzvy k akcii) a lepšia navigácia na mobilných zariadeniach

Konverzia 3 % a IDU 30 minút sú dobré ukazovatele – zákazníci sa na webe zdržiavajú. Problémom je vstupný bounce – 40 % odchádza hneď.

7

Rentabilita obchodných zástupcov – komplexné metriky

⏱ 12 minút

Teória – Metriky výkonnosti obchodného tímu

Efektívnosť obchodného tímu sa meria cez: zisk na zákazníka (CUP) = zisk / počet zákazníkov; tržby na zákazníka (CUS) = tržby / počet zákazníkov; pravdepodobnosť úspechu (SCP) = úspešné jednania / celkové jednania; efektívnosť osobného kontaktu (MEF) = náklady na stretnutia / zisk. Tieto ukazovatele umožňujú identifikovať najúspešnejších obchodných zástupcov a systémovo zlepšovať tím.

Prípadová štúdia: Firma má 3 obchodných zástupcov. Výsledky za Q1 2026:

ObchodníkTržby (€)Zákazníci (ks)Zisk (€)Počet jednaníÚspešné jednaniaNáklady na stretnutia (€)
Novák320 0001848 00060184 800
Kováč185 0002222 00055225 500
Horváth410 0001261 50030123 600

a) Vypočítajte CUS, CUP, SCP a MEF pre každého obchodníka.
b) Zoraďte obchodníkov podľa efektívnosti a zdôvodnite.
c) Navrhnite konkrétne odporúčania pre Kováča.

✅ Vzorová odpoveď

MetrikaNovákKováčHorváth
CUS (tržby/zákazník)17 778 €8 409 €34 167 €
CUP (zisk/zákazník)2 667 €1 000 €5 125 €
SCP (úspešnosť jednaní)30,0 %40,0 %40,0 %
MEF (náklady na stretnutie/zisk)0,1000,2500,059

b) Poradie efektívnosti: 1. Horváth (najvyšší CUS, CUP, najnižší MEF = najlacnejšie stretnutia na € zisku), 2. Novák (dobrá hodnota zákazníka, ale nižšia SCP), 3. Kováč (veľa zákazníkov s nízkym výnosom, vysoké náklady na stretnutia).

c) Odporúčania pre Kováča: Sústrediť sa na menej, ale hodnotnejších zákazníkov (zvýšiť CUS). Analyzovať, prečo sú tržby na zákazníka len 8 409 € – zrejme cieľuje na malých zákazníkov. Preškoliť ho na techniky cross-sellingu a up-sellingu. Znížiť počet stretnutí cez lepšiu prípravu (vyšší MEF).

8

Systém marketingového controllingu – tvorba a implementácia

⏱ 15 minút

Teória – Tvorba systému marketingového controllingu

Postup tvorby systému marketingového controllingu v 4 krokoch:

  • Krok 1 – Analýza súčasného stavu: SWOT analýza, bonita firmy, postavenie na trhu, životný cyklus produktu
  • Krok 2 – Stanovenie cieľov a stratégií: Balanced Scorecard, vízia, strategická mapa, metriky
  • Krok 3 – Prostriedky marketingovej komunikácie: podpora predaja, reklama, PR – vo vzťahu k fázam životného cyklu
  • Krok 4 – Marketingová kontrola: systém výstupov z finančného a nákladového controllingu, prehľady predaja

Prípadová štúdia: Reťazec čerpacích staníc (15 pobočiek, Slovensko) zaznamenal pokles tržieb o 12 % za posledný rok. Manažment nevie identifikovať príčinu. Nemajú zavedený marketingový controlling. Chcú ho zaviesť do 6 mesiacov.

a) Navrhnite postup zavedenia systému marketingového controllingu (4 kroky s konkrétnymi aktivitami pre čerpacie stanice).
b) Aké kľúčové metriky by ste sledovali (min. 6)?
c) Navrhnite štruktúru mesačného reportingu pre vedenie.

✅ Vzorová odpoveď

a) 4 kroky implementácie:

KrokAktivity pre čerpacie staniceTermín
1. Analýza súčasného stavuSWOT analýza každej pobočky; prieskum zákazníkov; porovnanie výkonnosti pobočiek; analýza konkurencie (ceny, ponuka, vernostné programy)M1–M2
2. Ciele a stratégie (BSC)Stanovenie KPI pre každú pobočku; strategická mapa (financie, zákazníci, procesy, rozvoj); cieľ: zvrátiť pokles do +5 % za 12 mesiacovM2–M3
3. Nástroje komunikácieVernostný program (karty); lokálna reklama pri vstupoch; akcie na doplnkový predaj (obchod, kaviareň); digitálna kampaňM3–M5
4. Marketingová kontrolaMesačné porovnávanie tržieb pobočiek; analýza odchýlok; sledovanie zákazníkov vernostného programu; kvartálny auditM4–M6 (priebežne)

b) Kľúčové metriky: Denné tržby na pobočku vs. plán; počet tankujúcich zákazníkov/deň; priemerná hodnota transakcie; podiel zákazníkov s vernostnou kartou; tržby doplnkového predaja (shop/café); NPS zákazníkov.

c) Mesačný reporting: Titulná strana (súhrn KPI všetkých pobočiek), tabuľka pobočka × KPI, graf trendu tržieb posledných 12 mesiacov, top 3 zákazníci (podľa obratu), odchýlky a navrhnuté opatrenia.

9

Logistické metriky a spokojnosť zákazníka

⏱ 10 minút

Teória – Logistické KPI v marketingovom controllingu

Logistika je priamo naviazaná na spokojnosť zákazníka. Kľúčové metriky: Fill Rate (LFR) = doručené / objednané × 100; On Time Ship Rate (LOS) = objednávky v čase / všetky × 100; Backorders (LBO) = nesplnené / všetky × 100; Customer Order Cycle Time (LCT) = priemerný čas vybavenia objednávky. Firmy pracujúce v systéme JIT sú na tieto metriky mimoriadne citlivé – jediné oneskorenie môže zastaviť výrobu zákazníka.

Zadanie: Logistická firma vybavila za mesiac 1 200 objednávok. Z toho:
Doručila kompletne: 1 140 objednávok; V požadovanom termíne zákazníka: 1 020 objednávok; V sľúbenom termíne firmy: 1 092 objednávok; Nesplnené/nedostatočné objednávky: 60; Priemerný čas vybavenia: suma = 3 600 pracovných hodín.

a) Vypočítajte LFR, LOS, Performance to Promise (LPS) a LBO.
b) Porovnajte s priemyslovým benchmarkom: LFR ≥ 97 %, LOS ≥ 95 %. Kde má firma problémy?
c) Navrhnite 2 konkrétne opatrenia na zlepšenie.

✅ Vzorová odpoveď

MetrikaVzorecVýsledokBenchmarkHodnotenie
LFR (Fill Rate)1 140 / 1 200 × 10095,0 %≥ 97 %❌ Pod benchmarkom
LOS (On Time – zákazník)1 020 / 1 200 × 10085,0 %≥ 95 %❌ Kritický problém
LPS (On Time – firma)1 092 / 1 200 × 10091,0 %≥ 95 %⚠️ Problém
LBO (Backorders)60 / 1 200 × 1005,0 %≤ 3 %❌ Nad limitom
LCT (čas/objednávka)3 600 / 1 2003 hod.–ℹ️ Info

b) Najväčší problém je LOS = 85 % (zákazníci dostávajú tovar v čase len v 85 % prípadov – 15 % oneskorení!). Je to kritický problém, ktorý priamo ohrozuje spokojnosť zákazníkov.

c) Opatrenia:

  • Zvýšenie skladových zásob pre top 20 % položiek (zníži LBO a zlepší LOS)
  • Prehodnotenie dohôd o sľúbených termínoch – realistickejšie sľubovanie zákazníkom (zlepší LPS)
10

Marketingový plán – prípadová štúdia životného cyklu produktu

⏱ 18 minút

Teória – Marketingový plán a životný cyklus produktu

Marketingový plán je základným nástrojom marketingového controllingu. Vychádza z fázy životného cyklu produktu:

FázaTržbyTypická stratégiaKomunikácia
UvedenieNízke, rastúZískanie prvých zákazníkov, high price / penetráciaIntenzívna reklama, PR, sampling
RastRýchlo rastúRozšírenie distribúcie, budovanie lojalityBudovanie značky, differenciácia
ZrelosťStabilné, vrcholUdržanie podielu, optimalizácia nákladovVernostné programy, pripomínacie kampane
ÚtlmKlesajúSelektívna distribúcia, znižovanie nákladovMinimálna, cielená

Marketingový plán má 8 štandardných častí (vykonávacie zhrnutie, marketingová štúdia, SWOT, ciele, stratégia, akčné programy, finančná prognóza, kontrola).

Prípadová štúdia: Slovenská firma vyrába energetické nápoje. Produkt „PowerGo" bol uvedený na trh v 2023. V 2024 bol vo fáze rastu (+45 % tržieb). V roku 2026 zaznamenáva prvé príznaky zrelosti – rast sa spomaľuje na 5 %, vstupujú nové konkurenčné produkty.

a) Identifikujte fázu životného cyklu produktu PowerGo v roku 2026 a zdôvodnite.
b) Navrhnite marketingovú stratégiu pre túto fázu (mix, komunikácia, cena).
c) Zostavte stručný marketingový plán na rok 2027 – uveďte všetkých 8 częntí s krátkym obsahom.
d) Aké kontrolné metriky by ste použili na sledovanie plnenia plánu?

✅ Vzorová odpoveď

a) PowerGo je v roku 2026 na začiatku fázy zrelosti: rast sa spomaľuje (5 %), trhový podiel je stabilný, ale vstupuje nová konkurencia. Fáza rast skon­čila, zrelosť začína.

b) Stratégia pre fázu zrelosti:

  • Produkt: Rozšírenie sortimentu (nové príchute, veľkosti), limitované edície
  • Cena: Stabilizácia, vernostné zľavy pre stálych zákazníkov, nové balenia za lepšiu cenu/liter
  • Distribúcia: Rozšírenie o fitness centrá, čerpacie stanice, športové akcie
  • Komunikácia: Sponzoring športových podujatí, vernostný program, social media engagement

c) Marketingový plán PowerGo 2027 (8 częntí):

ČasťObsah
1. Vykonávacie zhrnutieUdržanie 18% tržieb a zastavenie poklesu podielu pri vstupe 3 nových konkurentov
2. Marketingová štúdiaTrh energetických nápojov SK: 85 mil. €/rok; rast 3 %; 6 hlavných hráčov
3. SWOT / PríležitostiSilná stránka: zavedená značka; Slabá: cena; Príl.: fitness trend; Hrozba: RedBull, Monster
4. CieleUdržať trhový podiel na 12 %; tržby +3 %; NPS ≥ 45
5. StratégiaDiferenciácia: prémiové nové príchute + vernostný program
6. Akčné programyJún 2027: launch 2 nových príchutí; Q3: sponzoring Tatra Supertrial; Q4: vernostná karta
7. Finančná prognózaTržby: 4,2 mil. €; Náklady: 3,6 mil. €; Zisk: 0,6 mil. €
8. KontrolaMesačný reporting tržieb vs. plán; kvartálna kontrola podielu; ročný audit

d) Kontrolné metriky: mesačné tržby vs. plán; trhový podiel (kvartálne); NPS; obrat zásob; počet vernostných zákazníkov; počet distribučných miest.

📝 Kontrolné preskúšanie

Odpovedzte na všetky otázky a potom stlačte tlačidlo hodnotenia. V prípade pochybností sa vráťte k textu v študijnej jednotke.

Pravda / Nepravda

1 Zákazníci zaradení do skupiny B (Hviezdy) v portfóliu „Kúpna sila – Rentabilita" majú nízku kúpnu silu, ale vysokú rentabilitu pre firmu.

2 Podľa princípu Pareta v CRM stratégii platí, že 10–20 % zákazníkov generuje 80–90 % zisku firmy.

3 Krycí príspevok VI (KP VI) sa vypočíta ako tržby mínus iba materiálové a mzdové náklady zákazníka.

4 Súčasný konkurenčný boj medzi firmami prebieha najmä na úrovni rozšíreného výrobku (4. úroveň podľa Kotlera).

5 Conversion Rate (CCR) kampane vyjadruje percentuálny podiel oslovených zákazníkov, ktorí na základe kampane uskutočnili nákup.

Doplňte správne pojmy

1 Systém sledovania ziskovosti zákazníka sa nazýva controlling zákazníka.

2 Výsledná ziskovosť zákazníka po odpočítaní všetkých priraditeľných nákladov vrátane zliav sa nazýva krycí príspevok .

3 Zákazníci skupiny D v portfóliu „Kúpna sila – Rentabilita" sa nazývajú aj , pretože dávajú málo práce bez výsledku.

4 Základná metóda priradenia nákladov na zákazníka podľa jeho skutočnej spotreby aktivít sa nazýva metóda .

5 Skratka CRM znamená Customer Management.

Násobný výber

1 Ktorý ukazovateľ vyjadruje percentuálny podiel zákazníkov z oslovených, ktorí ZAREGISTROVALI kampaň?

2 Ukazovateľ Return on Sales (ROS) sa vypočíta ako:

3 Ktorá časť marketingového plánu definuje „Čo bude urobené? Kto to urobí? Kedy? Koľko to bude stáť?"

4 Metrika Fill Rate (LFR) v logistike vyjadruje:

5 V ktorej fáze životného cyklu produktu je typická stratégia vernostných programov a pripomínacích kampaní?

0/15 správne
A
100 %

Výsledok hodnotenia

Prehľad odpovedí kontrolného preskúšania:

Komentár k písomným úlohám (1–10):